Для багатьох із нас Китай – перш за все, світова фабрика, де виробляють абсолютно ВСЕ. Ми також знаємо, що Китай – перенаселений регіон планети Земля, там проживає 1,3 мільярда людей. Однак мало хто здогадується, що в Китаї розташовані одні із найкрасивіших природних ландшафтів світу. Перший серед них, звісно, знаменитий парк Чжанцзяцзе або ж «Парк Аватар», висячі гори якого стали прообразом дивовижних картинок про планету Пандора з фільму Джеймса Кемерона «Аватар».
Національний парк Чжанцзяцзе розкинувся у горах Улін’юань на південному сході Китаю, в провінції Хунань. Це місце вражає своєю красою, але не лише розкішними ландшафтами, бо Чжанцзяцзе одночасно є зоопарком, ботанічним та геологічним заповідником. Район, в якому розташований парк, славиться кварцитовими скелями, висота яких досягає 800-1000 метрів. Гірські вершини, як тропічні острови в океані, вкриті густими кронами дерев – вік багатьох з них налічує сторіччя.
А ось історія парку… Під час однієї із своїх зустрічей з головою ЦК КП Китаю Мао Цзедуном у 1972 році американський президент Річард Ніксон похвалився, що в США відкрили один з найбільших в світі ландшафтних парків «Єллоустоун». До того ж поцікавився, чи є щось подібне у Китаї. Мао тут же випалив, що у них кілька таких парків в процесі будівництва, хоча насправді на той момент нічого подібного не існувало.

Відразу після спілкування з Ніксоном Мао дав завдання знайти у Китаї красиві місця, які можна було б облаштувати так, аби їх відвідували громадяни. Люди, яким доручили знайти місце для першого природного національного парку, згадали про картини відомого китайського художника. У своїх роботах той часто змальовував красиві та незвичні гори. Тоді ж з’ясували, що малювалися художні твори в провінції Хунань. Саме там розташовані унікальні гори Улін’юань, що стали основою для майбутнього «Аватара».

Всього через 10 років після тієї історичної розмови Мао та Ніксона відкрили національний парк Чжанцзяцзе – у 1982 році. Ще через 10 років його внесли до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Сьогодні площа парку становить 13000 квадратних кілометрів. Це досить багато. Парком пересуватися можна тільки на місцевому громадському транспорті: автобусах, фунікулер, спеціальних ліфтах та, звісно ж, багато-багато ходити пішки.

На відвідування усіх основних локацій доведеться витратити не менше трьох діб, а якщо поглиблено вивчати природну красу, то можна не вкластися і в тиждень. На цій території зараз живе понад 500 різноманітних видів тварин та ростуть досить рідкісні види рослин. Серед них зустрічаються такі, як-от гінкго, давидія обгорткова, червоне дерево, а тваринний світ презентують мавпи, птахи, саламандри і навіть рідкісні представники сімейства котячих – цивети. Частенько відвідувачі цього національного парку порівнюють прогулянку по ньому з оглядом виставки традиційного китайського живопису, тільки усю красу тут можна побачити наживо.
Серед особливих місць тут хочеться виділити гору Тяньмень. Це перша гора у Чжанцзяцзе, фахівці визначили, що її висота – 1518,6 метра. Гора розташована за 8 кілометрів від центру міста Чжанцзяцзе і є однією з головних визначних пам’яток національного парку. Гора відома завдяки своїй незвичайній печері «Небесні ворота» – найвищій у світі. Вона утворилась природним шляхом під час ерозійних процесів. Її навіть називають «чарівною печерою Західної Хунані». Печера виникла у 263 році, коли раптово великий шматок гори просто відвалився, створивши величезну порожнину висотою 131,5 метра, довжиною 60 метрів та своєю найбільшою шириною 57 метрів.
Оповиті хмарами, «Небесні ворота» справді вражають: здається, що, пройшовши через них, ви потрапите на небеса.
Там же розташований однойменний буддійський храм, в якому кожен мандрівник просто зобов’язаний поставити свічку за успіх та здоров’я. До «Небесних воріт» веде дивовижної краси гірська дорога і найдовший в світі, за словами китайців, фунікулер. І те, й інше варте, аби ви обов’язково спробували. Також не можна не виділити і знамениту «скляну» стежку, яку проклали на справді скелі – висота 950 метрів. Людям, які висоти бояться, переконливо не рекомендують сюди йти, але іншим це принесе величезне задоволення.
Про парк «Аватар» можна дуже довго розповідати, але хочеться згадати ще одне особливе місце у Китаї. Сюди повинен навідатись кожен мандрівник, який себе поважає! Це місце добре схарактеризував президент США Річард Ніксон, про якого ми вже згадували вище. Він сказав так: «Я побував у понад 80 країнах і понад 100 містах. Вважаю, що жодне місто не може перевершити за красою Ґуйлінь».
Найвідоміші люди століттями захоплювалися красою Ґуйліня. Аби повірити їхнім зачудованим відгукам, потрібно, звичайно, побачити усе на власні очі. Район цього міста виглядає дуже незвично. Ніби із рівної поверхні хтось взяв і видув на висоту у кілька сотень метрів красиві лісисті гори. Свою репутацію одного з найкрасивіших місць на планеті Ґуйлінь утверджував століттями. Зараз місто посідає друге місце у списку найпопуляпніших туристичних напрямків у Китаї. Щоб хоч на мить відчути цю неймовірну красу, де, до речі, знімався знаменитий голлівудський фільм «Розмальована вуаль», потрібно сісти на бамбуковий пліт та проплисти з рибалками по річці Лі.
Рибалки там теж особливі. Вони навчилися ловити рибу за допомогою ручних птахів бакланів. Баклани – відомі як невтомні мисливці, вони можуть ловити рибу годинами. Китайські рибалки придумали хитрий спосіб для того, аби баклан віддавав велику рибу їм, а сам отримував маленьких рибок. На шию птахам одягають спеціальні кільця, які не дозволяють проковтнути велику рибу. Приручений баклан тягне спійманий видобуток до свого господаря, а той йому кидає корм або маленьку рибку, яку птах спокійно може проковтнути. Зрештою, і баклан, і рибалка задоволені та ситі.
Підбиваючи підсумок, хочу сказати, що Китай – справді унікальне місце для подорожей. Тут є величезна кількість красивих місць, що вас неабияк здивують. Фабрики і заводи, які наші земляки так любили відвідувати колись, вже давно нікого не цікавлять. Їдьте і дивіться на те, чим багата природа Піднебесної, те, заради чого хочеться туди повертатися – і не раз.