За роки незалежності скелелазіння завжди було присутнє в спортивному житті України. У спадок від попередньої епохи ми отримали гуртки в дитячих і юнацьких спортивних школах, секції туризму й альпінізму на базі кафедр фізичної підготовки при вузах країни, нове життя отримав і розвиток клубів альпінізму та скелелазіння.
До слова, альпінізм і скелелазіння (як, втім, і лижі зі сноубордом) завжди йшли пліч-о-пліч протягом усього свого розвитку. Можливо, тому ці поняття часто плутають між собою, хоча вони мають суттєві відмінності.
Короткий «лікбез»:
Скелелазіння – це вид спорту, який полягає у вільному лазінні (найчастіше – сходженні) по природному (скелі) або штучному (скеледром) рельєфу. Це самостійний вид спорту, який виріс із альпінізму й нерозривно пов’язаний з ним.
Різниця між альпінізмом і скелелазінням у тому, що альпіністи ходять у гори, долаючи сніжні, льодові та скельні перешкоди за допомогою спеціальних інструментів і додаткового спорядження (льодоруби, льодобори, «кішки»), при цьому частіше за все борються з погодними умовами, відстанями тощо.
У той час як скелелази для долання скельних перешкод використовують спорядження не для допомоги, а виключно з метою страхування. Для скелелазів важливою є складність проблеми та здолання її власними силами, а не висота маршруту.
На відміну від альпінізму, де необхідні чимала фізична підготовка та суттєвий досвід, займатися скелелазінням можна з будь-якого віку,
Сьогодні скелелазів усього світу об’єднує Міжнародна федерація спортивного скелелазіння (англ. International Federation of Sport Climbing, IFSC). Завдяки її діяльності з кожним роком скелелазіння у світі стає все популярнішим. Зараз проходять етапи Кубка світу, континентальні чемпіонати та чемпіонати світу в 3 дисциплінах: швидкість, складність, боулдерінг. Крім цього скелелазіння представлено на Всесвітніх іграх (аналог Олімпійських ігор серед неолімпійських видів спорту), які проводять аналогічно раз на 4 роки. Однак по-справжньому значущим досягненням IFSC стане день, коли скелелазіння включать до програми Олімпіади, що може статися вже у 2020 році в Токіо.
Скелелазіння в Україні
Якщо для європейських країн наявність у містах сучасних скеледромів – це норма, то в Україні зали та центри, які задовольняють потреби ринку, можна перерахувати буквально на пальцях однієї руки.
Але з кожним роком українців, яких приваблює цей вид спорту, все більшає. Причому скелелазіння активно виходить зі сприйняття суто змагального виду спорту в формат активного і захоплюючого проведення часу, альтернативи або доповнення до вже популярних напрямків фітнесу.
Варто зазначити, що цей новий етап розвитку в нашій країні скелелазіння отримало завдяки появі так званих «комерційних» залів, які дозволили значно більшій кількості охочих займатися цим видом спорту.
Якщо ще в середині 90-х величезною проблемою було придбання спорядження (а ще раніше його і зовсім доводилося виготовляти самостійно), то сьогодні в більшості outdoor-магазинів можна купити будь-яке обладнання для скелелазіння й альпінізму від світових виробників.
Більше того, сучасні скеледроми мають повні комплекти необхідного обладнання, тому новачкові не обов’язково купувати все, можна спокійно орендувати в клубі (починаючи від спорядження і закінчуючи «скельниками» та «магнезійками»).
Скелелазіння по-львівськи
Говорячи про скелелазіння у Львові, найчастіше це поняття асоціюється зі скелями Довбуша і Чортовими горами. Саме наявність природних скельних районів стала важливою передумовою для розвитку скелелазіння в столиці Західної України.
Однак, як і в ситуації зі скеледромами по всій країні, до недавнього часу входження у цей спорт було дуже обмеженим. Особливо для вимогливої львівської публіки, яка звикла отримувати сервіс і послуги європейського рівня.
Але зараз ситуація почала змінюватися кардинально. Рік тому у Львові з’явився унікальний в своєму роді фітнес-простір, скеледром The Wall, який вже встигли скромно охрестити «найсучаснішим скеледромом України». Так що ж пропонує ця локація львів’янам і гостям міста, та чому завдяки появі клубу скелелазіння набирає все більшої популярності серед сучасних жителів столиці Галичини? З метою розібратися в цьому питанні ми вирішили поспілкуватися з керівником і головним тренером The Wall Станіславом Клешньовим.
– Стасе, розкажи, як ти оцінюєш ситуацію зі скелелазінням в Україні?
– На сьогодні скелелазіння більшою чи меншою мірою досить розвинуте в Києві, Харкові, Одесі, Дніпропетровську. Перебуваючи в спорті більше 20 років, мені вдалося побачити велике різноманіття скеледромів світу, при цьому стати свідком розвитку скелелазіння в нашій незалежній країні. Я пройшов шлях від спортсмена-юніора до тренера національної збірної. За цей час сформував чітке уявлення про те, як популяризувати і розвивати цей вид спорту в Україні. Висновок простий: зробити скелелазіння привабливим і відкритим для широкого кола людей.
Раніше входження до цього спорту було сильно обмеженим: через дитячі секції при ДЮСШ або спортивні кафедри ВНЗ. Такою була «спадщина» ідеології радянського союзу. Це все фінансували заводи, міськради тощо. Але і стан клубів був відповідним, що ми можемо спостерігати й зараз: відсутність душових, комфортних роздягалень, старе (часто – взагалі саморобне) спорядження, брудні зали, котрі так-сяк підтримують на особистому ентузіазмі самі спортсмени.
Не було розуміння того, що скелелазінням можна займатися просто в своє задоволення, проводити активно час із друзями, незалежно від віку і стану фізпідготовки.
Кілька років тому, коли я тренував національну збірну, мені пощастило познайомитися з Віталієм Антоновим (президент мережі АЗК «ОККО»). Як виявилося, він сам активно залучений до цього спорту, маючи звання кандидата в майстри спорту зі скелелазіння та альпінізму. Розуміючи плачевність ситуації в Україні, саме у нього і виникла ідея створити сучасний клуб, який зможе стати гідним стартовим майданчиком для подальшої популяризації та розвитку скелелазіння в нашій країні.
До реалізації проекту була запрошена команда українців-професіоналів своєї справи: це чинні або колишні спортсмени світового і національного рівнів. Об’їхавши півсвіту по змаганнях і побачивши найсучасніші скеледроми, вже до початку реалізації проекту наша команда розуміла, яким хочемо бачити результат. Стати першими, сучасними, йти в ногу зі світовими трендами скелелазіння, пропонувати актуальні та затребувані послуги, орієнтуватися на прогресивних Львова та гостей міста. Визначившись з концепцією сучасного клубу, ми чітко слідували за нею з моменту зародження ідеї, що і продовжуємо робити донині.
– І що ж вийшло в результаті?
У результаті ми маємо скеледром The Wall, який сміливо можемо назвати найсучаснішим в Україні. В нашій країні є скеледроми, що більші або вищі, але за рівнем ергономіки, пропонованого сервісу, якості обладнання – ми однозначні лідери. Тим самим ми підняли планку сучасного скелелазіння, доступного широкому колу активних людей, на абсолютно новий рівень.
The Wall – це ідеальна компіляція різних напрямків, де кожен гість клубу знайде те, що буде корисним і цікавим саме йому. У нас вийшло грамотно зонувати простір, щоб на невеликій площі гармонійно сусідили один з одним фітнес-зона, зона боулдерінгу, зал високих маршрутів і штучна скеля для найменших відвідувачів. При цьому все облаштовано з комфортом, починаючи від зручного розташування в одному з найбільших бізнес-центрів міста («Технопарк»), охорони, наявності парковки. У залі – зручні роздягальні, душові, WiFi, якісна акустична система, а за скляними стінами регулярно збираються перехожі, щоб з цікавістю поспостерігати за вашим сходження до нових висот.
– Багато хто боїться пробувати скелелазіння, хвилюючись за ризик для здоров’я чи навіть життя. Що гарантує безпеку гостей вашого клубу?
– У нашому клубі використовують найбільш передове і надійне спорядження провідних світових виробників, котре має паспорти якості та відповідні сертифікати, схвалені профільними міжнародними організаціями. Персонал приділяє велику увагу безпеці наших клієнтів, проводячи грамотний інструктаж, постійно супроводжуючи гостей на скеледромі. В ігровій та дружній атмосфері ми формуємо дуже важливий алгоритм поведінки в залі та дотримання правил техніки безпеки, які можна освоїти вже за 1 персональне заняття.
– Розкажи детальніше про персональні тренуваннях, в чому їхня перевага?
– Персональне тренування ми рекомендуємо перш за все тим, хто прийшов на скеледром вперше. Під час такого заняття 100% уваги тренера повністю належать гостю. У доступній та ненав’язливій формі інструктор допоможе освоїти базові навички поведінки та культури відвідування скеледрому, познайомить з тим, що тут можна робити, а чого ні в якому разі не варто. Вам детально розкажуть та покажуть, як потрібно використовувати спорядження, в’язати вузол, страхувати партнера. Ви отримаєте повне уявлення про техніку безпеки і на практиці під наглядом тренера відпрацюєте всі перераховані вище навички. Буквально після першого персонального заняття ви будете впевнено орієнтуватися на скеледромі, щоб у подальшому займатися самостійно.
По суті персональне тренування – це запорука вашої безпеки під повним контролем досвідчених інструкторів, а також кваліфікована і не спотворена консультація з усіх питань, які можуть виникнути у скелелаза-початківця. І це лише базові моменти, адже окрім підготовки ви отримаєте неймовірне задоволення від самого тренування та здивуєтеся від власних можливостей.
– Кому і чим може бути корисним скелелазіння?
– Першочергово дітям. Дитяче скелелазіння – це заняття, яке приносить не лише задоволення, але також виступає фундаментом здоров’я для підростаючого покоління. Під час занять рівномірно розвиваються всі м’язи тіла, зміцнюються кістки і суглоби, розвивається просторове мислення, поліпшуються навички моторики і реакції. Для дітей можливі як групові заняття, так і персональні тренування з досвідченими тренерами.
Але також скелелазіння буде корисним в будь-якому віці. Цей спорт допомагає не тільки отримати фізичне навантаження, але і зарядитися енергією для інтелектуальної діяльності. Останнім часом ми спостерігаємо активний ріст зацікавленості з боку молодих бізнесменів, працівників ІТ-сектора, які ведуть малорухливий спосіб життя, а скеледром допомагає вирішити одразу кілька завдань, в тому числі відволіктися від роботи, поспілкуватися з цікавими людьми, «перезавантажити» мізки.
Олександр Орендар, 32 роки, IT-спеціаліст:
«У квітні виповнився рік з моменту, як я вперше потрапив у The Wall та захопився скелелазінням. З того часу приходжу сюди постійно. Порадив би відвідати скеледром усім спортивно активним людям. Тут вони обов’язково знайдуть для себе нові цікаві задачі та зрозуміють, що є групи м’язів, які в них абсолютно не розвинені. Всім, хто відчуває, що в «качалці» йому стає нудно.»
___
– Часто активні люди люблять займатися кількома видами спорту. З чим, на твою думку, найкраще поєднується скелелазіння?
– З міжнародного досвіду та за моїми особистими спостереженнями скелелазіння відмінно поєднується з абсолютно різними видами фітнесу, починаючи від крос-фіту, воркауту, паркуру і закінчуючи йогою, плаванням, бігом, велоспортом, тренажерним залом тощо. По суті, скелелазіння може бути як самостійним видом фізичного навантаження, так і доповненням до інших спортивних вподобань.
– То що необхідно для першого візиту?
– Все просто: вибрати час, забронювати заняття і прийти на тренування. При собі мати чисте спортивне взуття і зручний одяг. А про все інше подбають тренери The Wall.
Підкорити нові вершини і яскраво провести час у чудовій компанії активних людей можна за адресою:
вул. Героїв УПА,72, «Технопарк», корпус 40 (вхід з боку вул. Федьковича)
тел.: (067) 711 04 96
деталі: www.facebook.com/thewalllviv