Про природу чоловічих страхів, сумнівів та слабкостей, про жіночу силу та її наслідки «Егоїст» поговорив з психологом та автором курсів для чоловіків Андрієм Жельветро.
– Ні для кого не таємниця, що ми живемо в час великої кількості слабких чоловіків, але сильних жінок. На Вашу думку, ця проблема, як і багато інших, теж родом з дитинства?
– Так, проблема слабких чоловіків і сильних жінок бере початок у дитинстві. Основною причиною цього є розлучення батьків. Наш час називають «часом безбатченків». Хлопчики ростуть без достойного батьківського прикладу та виховання, їх виховують жінки і, відповідно, вони переймають жіночі цінності, способи поведінки, які самі по собі, звісно, непогані, але чоловікові ж потрібні чоловічі!
Мужчини, яких виховували жінки, виростають хорошими, м’якими, зручними, але вони страждають від того, що не можуть реалізувати свій потенціал, не вміють добиватися цілей. А все тому, що їх не навчили, як в житті отримувати своє, як завойовувати місце під сонцем.
– А чи можна цього навчитися вже в свідомішому віці? Набути та розвинути сильні якості характеру?
– Чим старшим стає чоловік, тим складніше йому змінювати свої переконання, спосіб мислення і звички. Після 40 років – це вже дуже складно, до 40 – ще можливо, в юнацькому віці – це дуже легко.
– Але що ж усе-таки робити чоловікові, якщо батьки не навчили його бути сильним?
– Першим завданням є зізнатися самому собі в своїй слабкості. Для будь-якого чоловіка – це дуже складне завдання – визнати, що він у чомусь буває неправим, що він може бути в чомусь слабким, що він чогось не вміє. Це потребує великої сміливості та колосальної затрати енергії і сили. Не всі на це здатні. Саме тому багато мужчин бувають надзвичайно впертими, продовжують «гнути свою лінію» навіть коли знають, що не праві.
Наступним потрібно визнати свою готовність вчитися, пробувати певні речі робити по-новому і найкраще робити це в чоловічому оточенні. Чоловік вчиться бути мужчиною від групи інших чоловіків! Не може він навчитися цього через книги чи фільми. Проблема в тому, що в наш час таких чоловічих товариств насправді дуже мало. Крім армії їх практично немає. Та й армія зараз викликає багато запитань щодо своєї адекватності.
В Києві на нашому освітньо-психологічному курсі «Фундамент» у чоловічому товаристві ми проходимо різні завдання, теми, формуємо в собі нові цінності. Але це в Києві, але є ще вся Україна, яка, на жаль, не має такої можливості. Тому мужчини часто стараються самостійно розвиватися: щось десь почитати, подивитися. Але особливого результату це, на жаль, не дає.
– Дуже багато сучасних чоловіків соромляться звернутися за порадою чи допомогою до психолога, навіть коли розуміють, що це могло б їм допомогти. Як Ви думаєте, чому так? Та як з цим боротися?
– Популяризувати. Інакше ніяк. Ми не можемо змусити мужчину зізнатися в своїй слабкості і насильно затягнути до психолога. Розумні дружини часто стараються м’яко і ненав’язливо підштовхнути своїх чоловіків до цього, дають їм почитати статті, подивитися відео. І так поступово своїми зусиллями і тонкими хитрощами допомагають своїм чоловікам допустити думку, що є люди, які можуть їм допомогти, що нічого поганого немає в тому, щоб звернутися за допомогою. Ніхто ж не лікує себе сам, коли болить зуб. Для цього є спеціалісти. Але чоловіча впертість – це найбільший бар’єр перед тим, щоб «відремонтувати» своє життя. Поки не розвалиться життя, сім’я, стосунки, поки він не втратить здоров’я, доти не визнає, що йому потрібна допомога. Та й навіть втрачаючи все, не всі це визнають.
– За цією впертістю, мабуть, часто ховається саме страх. Страх бути засоромленим, страх невдачі тощо. Чи можливо їх побороти?
– Зі страхом є лише один спосіб боротьби. Він боїться дії! По-іншому його ніяк не можна побороти. Боїшся попросити більшу зарплату, боїшся вийти з нездорових стосунків, боїшся ризикнути і вкласти гроші в якийсь проект, щоб не втратити їх. І поки ти боїшся, життя витікає крізь пальці, як пісок. Поки ти сам щось не зробиш, доти результату не буде.
– Чи може жінка допомогти своєму чоловікові зробити цей перший крок назустріч боротьбі зі страхами і слабкостями?
– Звісно, може. Але тут все залежить від того, про якого саме чоловіка йде мова. Існує три типи чоловіків, три психологічні ранги: низький, середній і високий. Чоловіки завжди утворюють ієрархію, коли збираються в групи. Завжди є вожак, за яким йдуть усі інші. Так само є ті, хто займають нижчі позиції.
Стосовно жінок, то вони можуть на них впливати, але треба діяти правильно, визначити, з яким типом чоловіка ти маєш справу. Якщо це чоловік низького рангу, слабкий по своїй природі, невпевнений, нерішучий, то в такому випадку жінці потрібного його змушувати, ним керувати, бо якщо намагатися з ним домовитись про щось – це нічого не дасть. Якщо чоловік середнього типу, з ним потрібно домовлятися, його треба просити, надихати, акуратно підштовхувати, але в жодному разі не намагатися змусити. Чоловіків високого рангу не потрібно ні про що просити, це чоловіки, які знають, чого вони хочуть від життя, і досягають цього. І жіночі втручання можуть бути зовсім недоречними.
– А як пояснити таку велику кількість сильних жінок в сучасному суспільстві?
– Жінка змушена ставати сильною, коли вона пов’язує своє життя зі слабким чоловіком. Проблема в тому, що жінка не завжди може розпізнати слабкого мужчину. Його слабкість часто ховається за масками псевдомужності. Її може притягувати емоційна привабливість чоловіка, його романтичність, ніжність. І їй може здатися, що вона знайшла саме того, хто їй потрібен. Коли ж життя починає виходити на нові серйозні етапи, якщо чоловік виявляється нездатним забезпечити та захистити сім’ю, підтримати її фінансовий та соціальний розвиток, жінка починає приймати рішення, брати на себе ініціативу та відповідальність. Дуже багато жінок це робить, руйнуючи свою жіночу природу. З часом такі жінки стикаються з тим, що вони починають знецінювати всіх мужчин навколо. Своїм донькам вони передають неправильне уявлення про чоловіків, розповідаючи історії про їх ненадійність, нестабільність тощо. Відповідно, наступне покоління жінок виростає з тими самими упередженнями. Таким жінкам дуже важко знову почати довіряти чоловікам, проявляти свої жіночі риси. Вони часто успішні, але в більшості випадків самотні і нещасні.
– Що робити жінкам, які опинилися в ситуації, коли їхні чоловіки виявляються значно слабшими за них?
– Якщо вони ще не розлучені (бо зазвичай жінки таки приймають рішення про розлучення), то щоб зберегти сім’ю, жінкам потрібно першочергово навчитися розслаблятися, віддавати правління сім’єю в чоловічі руки, змінити свої думки і ставлення до мужчини. І бажано оточити себе товариством жінок, які вміють бути м’якими, покладистими, ніжними, жіночними.
Якщо ж жінка зустрічає сильного чоловіка, його не потрібно контролювати, намагатися підпорядкувати собі, керувати ним, загнати «під каблук». Інакше він рано чи пізно піде. Він не зможе зрозуміти, чому ця жінка не може на нього покластися, довіритися.
– Давайте підрезюмуємо алгоритм дій, яким потрібно керуватися чоловікам, щоб зміцнити свій характер та стати сильнішими.
– Першим є визнання своєї слабкості в певних речах. Другим – пошук оточення, на людей з якого тобі хотілося б бути схожим. Третім – прийняття норм, правил і традицій людей з цього оточення. Тобто, якщо ці люди звикли до певного способу життя, потрібно старатися його наслідувати. Далі чоловік стикнеться з багатьма страхами. І тут ці страхи потрібно почати долати. Не домовлятися з собою, а йти на них! За страхом завжди ховається задоволення!
Дуже важливою є дисципліна свого розуму і свого тіла. Багато чоловіків не проходять етап «Воїна». Коли мужчина загартовує своє тіло і розум. Що це означає? Якщо ти вирішив прокидатися о 6 ранку протягом місяця, то протягом місяця ти прокидаєшся о 6 ранку! Якщо прийняв рішення схуднути – то дотримуєш слова і перестаєш їсти шкідливу їжу. Якщо хочеш набрати м’язову масу, то ідеш в тренажерний зал і працюєш!
Це саме стосується і тренування розуму. Менше часу в соціальних мережах чи перед телевізором, більше – з книжками та корисною інформацією.
– Розкажіть, будь ласка, детальніше нашим читачам про Ваш курс «Фундамент». Що саме чоловіки отримують під час нього?
– Курс триває три місяці, учасники на ньому проходять 12 етапів, 12 тем. У процесі курсу є завдання, і вся його суть не стільки в самих темах (хоча вони, безумовно, важливі), скільки у завданнях, які учасники виконують. Важливо, яке місце займає чоловік, в товаристві тієї невеликої групи інших чоловіків, яких успіхів він досягає, як він себе веде, коли йому, наприклад, не вдається виконати певне завдання. Мужчина ж дізнається, який він чоловік тільки від товариства інших чоловіків. І коли перед тобою стоїть завдання, яке треба виконати, ти не маєш жодних шансів «відмазатися», адже чоловіки дають тобі відповідну оцінку і оцінку того, як ти себе поводиш. Це може бути дуже некомфортно. Той, хто з цим дискомфортом бореться, починає розвиватися всередині колективу. Якщо цього не робить, то або з часом здається і сам іде з групи, бо його там не жаліють, або якщо він порушує певні умови групи, ми його виключаємо з курсу.
Суть курсу «Фундамент» в тому, що в чоловіків формується зрозуміле про себе уявлення, розуміння того, хто такий взагалі чоловік, що він повинен вміти.
На виході з навчання це впевнені в собі люди, які починають заробляти більше, покращують свої стосунки з сім’єю, починають краще розуміти своїх дружин та їхню поведінку. Навіть здоров’я багатьох покращується, оскільки в нас є позакурсові завдання пробігти 100 км. Відповідно, багато хто позбувається зайвої ваги. Чоловіки починають стежити за рівнем тестостерону в своєму організмі, гормону, який окрім всього відповідає за реалізацію чоловічих інстинктів.
Але найголовніше – це те, що ти розумієш: якщо в тебе є якісь труднощі чи проблеми, прийшовши на курс, ти бачиш, що ти не один. Отримуєш підтримку від інших чоловіків і з часом помічаєш, як якість твого життя значно зросла.
Розмовляв Роман Войтів