«Що б ти написав на могилі батька?» – запитав я нового учасника нашого курсу.
«Людина, яка навчила, як не бути схожим на нього» – похмуро відповів він.
З архіву Базового Чоловічого Курсу
Нашу епоху називають століттям сирітства. Чийсь батько пішов з сім’ї. У когось батько не брав участі у вихованні. Є батьки, які любили своїх синів, але були слабкими у житті. Можливо, що батько був алкоголіком. Був жорстким з вами. А може, його зовсім не було і ви його ніколи не бачили?
За статистикою:
- 30% чоловіків взагалі не спілкуються зі своїми батьками;
- 30% мають складні й болючі відносини з батьком;
- 30% спілкуються, телефонують, зустрічаються, розмовляють, але їхні розмови зводяться лише до того, яке опалення вибрати для будинку;
- 10% чоловіків дружать зі своїми батьками, люблять і поважають їх.

sporting family in the summer park
Я знаю, що багато чоловіків переживають, що у них можуть проявитися моделі поведінки рідних батьків. Тому у питущого батька син може абсолютно не пити алкогольні напої, а також скоріше за все буде за здоровий спосіб життя. Але, як правило, ненадовго. Якщо батько лаявся і матюкався, то син може прийняти рішення бути з усіма чемним, ніколи не підвищувати голос на жінок і ні з ким не сваритися. У будь-якому випадку, такий чоловік буде жити не своє життя, тобто наперекір своєму творцеві. Його життя – це докір за те, що той був поганим батьком.
Але як вийти з цього сценарію, побудованого на дитячому образі сина і батько?
Відновіть втрачене спілкування і зрозумійте свого тата!
Проблеми найкраще прояснювати, коли батьки живі.
Я знаю, що багато чоловіків побоюються відновлювати спілкування зі своїми рідними. Мало хто з нас чекає хороших результатів обговорення. І мало хто вірить, що щось може змінитися. Але я все одно наполягаю на тому, щоб ви це зробили! Для цього вам необхідно поговорити з татом. Поставивши йому 10 наболілих запитань, які наведені в кінці статті. Саме з такого інтерв’ю всі учасники нашого Базового Чоловічого Курсу починають процес відновлення близьких відносин з батьком.
Не треба відразу намагатися знайти вихід із проблему. Не поспішайте. Нехай це буде момент, коли ви залишитеся удвох. Можна за кухлем пива. Жінок поблизу бути не повинно. І попросіть розповісти його якусь історію з життя. Запитайте, яким він пам’ятає своє дитинство? Як в той час складалося його життя? З ким він товаришував? Чому? Запитайте про роботу, захоплення, про жінок того часу, про рішення, які він приймав. Постарайтеся не засуджувати, а підійдіть до розмови з інтересом, так, ніби він ваш старий друг.

Close-up of unrecognizable business partners shaking hands after concluding of deal. Businessmen greeting each other. People making handshake after signing of contract. Business relationship concept
Якщо син у розмові не будете простим і відкритим, батько почне підозрювати, що той хочете поставити йому пастку. У такому випадку, він не почує справжньою і щирою історії.
У якийсь момент він може почати лаятися або критикувати вас. Нічого страшного. Ви вже не маленький хлопчик. Зберігайте холодний розум і продовжуйте бесіду. Згодом ви відчуєте, що все починає ставати на свої місця. Коли ви зрозумієте, чому ваш батько поводився саме так, ви зможете почати його поважати. А іноді і співпереживати. Можливо, у спілкуванні навіть прозвучать неголосні слова про прощення. Але це не повинно бути метою розмови.
Ваша мета – вияснити все зі своїм батьком! Навіть якщо він пішов з сім’ї, ви не повинні прагнути покарати його або змусити страждати. Ні! Ваш батько – це ваше коріння. Ви – це частина його. Ось 10 питань, які ми рекомендуємо поставити своєму батькові, якщо він живий:
- Що ти пам’ятаєш зі свого дитинства?
- Що тобі найбільше запам’яталося у твоєму батькові?
- Якою була твоя перша робота і як ти з нею справлявся?
- Як ви познайомилися з мамою?
- Які помилки стали для тебе найбільшим уроком?
- Що б ти хотів зробити по-іншому під час мого виховання?
- Ким ти хотів, щоб я став і чому?
- Що в твоєму батьківстві надихало тебе найбільше?
- Чи у минулому я тебе образив?
- Щоб ти хотів сказати мені, але до цих пір не говорив?

Closeup of content senior man and unrecognizable woman putting hand on his shoulder. Isolated view on white background.
Кожен син чекає моменту, коли він зможе зрозуміти батька. І кожен син в глибині душі готовий пробачити навіть питущого, слабкого, байдужого або тиранічного батька. Зробіть цей крок.
Андрій Жельветро, психолог,
автор і ведучий «Базового Чоловічого Курсу»