Слово «зрада» сприймається у суспільстві та в юридичній практиці як злочинна діяльність. Це сприйняття переноситься і на стосунки у парі.
Сторону, в стосунку до якої скоїли злочин (зраду), охоплює екстремальний емоційний буревій. В одну хвилину все було добре, а в наступну – світ зруйнований, розірвані усі домовленості і розбиті плани на майбутнє. Зазвичай подібний стан супроводжують такі почуття: лють, втрата, ганьба, гнів, біль, сором, образа, провина, розчарування, збентеження, заперечення, недовіра, задуха, знесилення, приниження. Навіть якщо партнер і здогадувався про зраду, розкриття злочину завжди є несподіванкою.
Сторона, яка скоїла обман, дійсно може поводитись, як справжній шпигун та злочинець. Ось деякі ознаки такої поведінки: зміна звичок, приховування телефона та електронної пошти, зміна робочого графіку (постійні відрядження, затримка на роботі), виникнення нових захоплень (особливо таких, що стосуються дієт та занять спортом), вороже ставлення до любовних проявів, зменшення емоції близькості, поведінка у присутності партнера відрізняється від тієї, коли партнер не поруч.
Ці ознаки не є стовідсотковим показником зради і, навпаки, їх може не бути у поведінці партнера, але при цьому брехня є. Психологічне передчуття невірності є гучним сигналом квестії у парі – і вона може бути про вас, а не про партнера. Бо обман іноді – несвідоме повідомлення про своє нещастя чи незадоволення. Тож необхідно знайти час для стосунків і обговорити свої підозри. Це дасть змогу з’ясувати, що сталося і куди рухається човен. Чи прямує він у правильному напрямку, чи його вже несе на скелі?
Після викриття злочину (зради) стається судовий розгляд справи, де звинувачення можуть лунати з обох боків. Встановити причину стає важко, нелегко зрозуміти, хто насправді злочинець, а хто – потерпілий. Ми, читачі, на деякий час станемо присяжними та вислухаємо обох партнерів – і лише після цього винесемо свій вердикт.
1. Емоційний вакуум.
Емоції – це унікальна мова спілкування між людьми. Чи можна зрозуміти емоції іншої людини, якщо ти цієї мови не знаєш? Ні. У кожній сім’ї виховується свій індивідуальний культурний світогляд, свої соціальні та емоційні стосунки. У парі стикаються ці два різни світи. Якщо ж спершу для спілкування вистачає гормонів і пристрасті, то з часом їхній рівень у стосунках знижується. Твердження: «Ми розуміємо одне одного без слів» змінюються на звинувачення: «Він/вона мене просто не розуміє».

2. Відсутність відкритості у спілкуванні.
Це тягнеться з дитинства, коли батьки унеможливлювали процес рівноцінного діалогу – і дитина змушена була йти на шахрайство заради отримання забороненого. Страх слів руйнує стосунки, обман значно безпечніший, ніж спілкування. Приховувати скелетів у шафі з часом стане просто неможливо через брак вільного місця. Змога у парі відкрито говорити про стосунки – як погане, так і хороше – створює безпечну зону, де з’являться нові відчуття та можливості для втілення сексуальних бажань. Це місце хочеться боронити, а не руйнувати. Запам’ятайте одне головне правило спілкування: у ньому беруть участь двоє. Воно вимагає не тільки вміння говорити, а й вміння слухати без упереджень та захисту.
3. Просто так…
Катастрофічне явище сьогодення – вичерпання гормону задоволення. У наш час людина дуже легко витрачає серотонін на телебачення, соціальні мережі, легкий доступ до нікотину та наркотиків (алкоголю), великі порції цукру. Усе це призводить до нудьги. І, як би це не жахливо було чути, але все більше випадків зради стаються заради того, аби нудьги позбутись. Обман стає новою «наркотичною» залежністю, фантастичною шпигунською реальністю, де стимулюється вироблення серотоніну, що підкріплюється адреналіном.

4. Помста.
Не тільки сексуальні відчуття партнер шукає у зраді. Вона іноді стає прихованим символом покарання за недоотримані емоції або страждання і приниження. У випадку такого недоотримання відчуттів партнер, що зрадив, сам інколи намагається викрити себе. Бо більше задоволення отримає, коли факт зради стане очевидним. У парі, де партнер, якому зрадили, є агресором, факт зради від нього приховується. Тоді це символічно стає способом психологічного порятунку від отриманих страждань, особливо коли від зради настає вагітність.
5. Усі так роблять.
Секс поза шлюбом дуже часто у суспільстві вважається нормою поведінки. Як спроба першої сигарети, щоб не бути винятком у компанії курців. Особливо це розвивається серед чоловіків для вдоволення своєї ієрархічної цінності у «зграї». Та цим не нехтують і жінки, бо «усі подружки вже спробували». Може, це і норма, але про таке варто домовитись, з’ясувати, чи хоче ваш партнер розділити ці цінності та чи готовий до таких стосунків.
6. Страх.
Страх зізнатися партнерові у своїй «провині», що кохання вже нема, роман добіг до кінця. Нехіть втрачати час, вступаючи у довгі нудні або, навпаки, дуже емоційні діалоги. Сексуальні стосунки з іншим – боягузливий спосіб розірвати свої. І під розривом я маю на увазі як стосунки з партнером, так і з коханцем. Брехню не приховують, навіть навпаки – залишають телефон без пароля на найбільш видному місці. Саме цим кажуть: «Ви якось між собою домовтеся, а я тут збоку постою».
7. Самотність
Духовна ізоляція в парі відбувається у гармонії з побутовими проблемами. Життя стає буденним, стосунки мають тільки поверхневий рівень. Навіть якщо в парі ще є багато любові, один з партнерів може відчувати самотність та страждати від відчуття небажаності, неважливості. Поява «третього» на початку роману повертає усі ці відчуття. Зрада стає порятунком: замість розмови чи звернення до психотерапевта партнер йде на обман. Але в стосунки з іншою людиною з часом повертається та ж самотність, а разом з нею приходить розгубленість та бажання усе виправити, повернутись «додому». Бо причиною духовного голоду є не партнер.

8. Опік від холоду.
Втрата пристрасті є одним з головних мотиваторів зради. У парі можна залишатися добрими партнерами, гарними батьками, зразковим подружжям, але при цьому без любові. Ідеальна, проте мертва пара. Сексуальні стосунки виглядають як намагання допомогти старому знайомому в його фізіологічній потребі. Там, де колись було пристрасне кохання, в полум’ї якого все руйнувалося і відроджувалось, тепер стало морозно. Жага повернути пристрасть штовхає партнерів до пошуку коханців. Треба зазначити, що дуже часто в таких стосунках обидва партнери заводять собі сексуальний зв’язок з іншою людиною, при цьому про ніяке розлучення на певному етапі мови немає.
9. Я хочу жити.
Зрада стає способом відчути себе живим. Секс є символом відновлення життя. Це може статися в будь-якій парі, особливо коли партнер сприймається як зрозумілий і неважливий предмет інтер’єру.
10. Щоб ти не робив, це змінює тебе на краще.
Про це найкраще розповідає анекдот. Зустрічаються дві подружки, одна з них коханка, інша – дружина. Дружина весь час звинувачує свого чоловіка, що той ледащий і взагалі нездара. Коханка, навпаки, не може нахвалитися своїм коханцем. На тому і закінчили свою розмову та розійшлись, не зрозумівши, що говорили про одну і ту ж людину.
Відсутність у сім’ї можливості відчути себе самостійним і самовпевненим штовхає на злочин. Стороння людина стає ріднішою, стосунки з нею – бажанішими. Зміни в таких парах виглядають так, наче людина перебуває на лікуванні: вона худне, частіше посміхається, радіє життю. Дуже часто така зрада переходить у розлучення.
11. А було кохання?
Виконання соціального обов’язку досі залишається актуальною потребою громадянина суспільства. Чоловік/дружина повинні мати певні ознаки для того, аби їх обрали партнером, з яким треба увійти у шлюб. Ці особливості – гроші, успіх, зовнішність, соціальне походження – не впливають на появу щирих почуттів. Коли з’являється справжня закоханість, вона зносить усі перешкоди. Навіть ті, що зроблені здоровим глуздом, який донедавна не підводив та вдало влаштував життя з «правильною» людиною. Закоханість деякі вчені антропологи вважають еволюційною силою розвитку людей, а статеве тяжіння ставлять на друге місце. У цьому є сенс, кохання колись вважалося хворобою – і за усіма фізіологічними ознаками воно так і є.
Ми розглянули найбільш розповсюджені аргументи і причини зради. У деяких зрадник був злочинцем, а в деяких – до злочину призвели дія або бездіяльність партнера. У стосунках кожна пара сама визначає правила гри. Причини дійсно різні від людини і до людини, але усі вони стосуються бажання задовольнити потреби. Зазвичай зрадою вважають секс, але майже завжди тут мова про набагато більше. Люди йдуть на обман заради емоцій, вони хочуть турботи, бути прийнятими, чекають поваги, любові, того, що недоотримують у стосунках. Тому найчастіше брехня у парі пов’язана не з сексом, а саме з емоціями.
Роман на стороні – найяскравіша ознака того, що стосунки не можуть більше бути такими, як вони є. Безумовно, зрада є злочином, але вона здатна як зруйнувати, так і зберегти шлюб, якщо двоє людей захочуть розглянути це як заклик до необхідності змінитися. Зміни важкі, особливо коли треба починати заново, пізнати нову людину, яку вважав добре знайомою. Біль від зради настільки сильний, що важко бути об’єктивним. Тому що б ви не вирішили, для лікування зверніться до досвідченого психолога. Слідкуйте за новим номером журналу «Егоїст», де розглянемо тему про нефізичну зраду в парі та про пари, які не розлучилися після зради.
Психолог, сексолог, член секції сексології і терапії сексуальних розладів, член Спілки психологів і психотерапевтів України Никифорук Олександр