80% мужчин на схилі віку шкодують, що в молодості приділяли дітям недостатньо часу. А хтось невдоволений результатом виховання. Для України така статистика очевидна, адже більшість часу з дітьми у нас традиційно проводять жінки.
В українському суспільстві глибоко вкорінена думка, що саме жінка здатна забезпечити найкращий догляд за дитиною, а для тата в сім’ї традиційно відводять роль годувальника. Звісно, складно переоцінити важливість мами, особливо в перші місяці життя дитини, проте в сучасних реаліях та в силу різних обставин за дитиною доводиться доглядати і татові.
Зовсім інша ситуація у Швеції. Там законодавством зрівнюють термін перебування в декреті для обох батьків. Згідно шведських законів, на сім’ю надають 480 днів оплачуваної відпустки для догляду за дитиною. З цього терміну закон зобов’язує кожного з батьків використати мінімум три місяці. Це зроблено для того, аби турбота про дитину лягала не лише на материнські плечі. Решту ж днів батьки можуть поділити між собою так, як самі вважають за потрібне.
Закордоном ідуть в декрет і відомі татусі. Розробник і засновник Facebook Марк Цукерберг двічі побував у декреті. Після народження своїх двох донечок він брав по два місці відпустки. Хоча в самій Америці оплачувана декретна відпустка досі на законодавчому рівні не закріплена. Натомість у компанії Facebook цьому приділяють важливу роль та пропонують своїм співробітникам 4 місяці декретної відпустки, що є рідкістю для Америки.
В Україні декретна відпустка набагато краще закріплена на законодавчому рівні. Проте українські татусі іти у декрет не поспішають. Зараз кількість чоловіків, які пішли в декрет, коливається на рівні 2%. Але число «вусатих нянів» з кожним роком в Україні збільшується. Ми постарались зібрати усі переваги та недоліки перебування татуся в декреті.
ПЛЮСИ
1. Позитивні емоції. Дитина – це позитив та розрада, а час, проведений з нею, – просто безцінний. Навіть за півгодини, проведені з дитиною, ваш психоемоційний стан значно покращиться.
2. Ні роботі. А ще декрет – це прекрасний спосіб втекти від роботи для татуся, який трохи втомився. В декреті можна відпочити від робочих буднів. До того ж, з дитиною точно не вдасться всидіти на одному місці.
3. Декретні виплати. Також татусь, який пішов у декрет, як і мама може щомісяця розраховувати на декретні виплати з догляду за дитиною.
4. Переваги чоловіка. Чоловіки здебільшого сильніші від жінок як фізично, так і морально. Тож, їм буде простіше маневрувати візочком за відсутності пандусів або в будинку із несправним ліфтом. І вони рідше піддаватимуться емоціям у вихованні.
МІНУСИ
1. Нерозуміння з боку оточуючих. Якщо татусі на дитячих майданчиках завжди в центрі уваги серед жінок, то в чоловічому колективі тато в декреті стикнеться з певним осудом, мовляв, не чоловічих рук справа «сидіти вдома з дитиною».
2. Зупинка в кар’єрі. Як і жінці, чоловіку доведеться на певний час відійти від своєї роботи. Звісно, фрілансерам буде простіше поєднувати. Але варто розуміти, що працювати як раніше точно не вдасться.
3. Недоспані ночі та мало часу на відпочинок. З дитиною потрібно проводити увесь час: нагодувати, поміняти підгузок та погуляти. Це безперервний шалений потік справ та обов’язків. Не кажучи вже про приготування їжі чи прибирання, яке мами в декреті встигають також виконувати.
4. Відповідальність. Чоловік, який наважиться піти в декрет, повинен розуміти, що це не менш складна та відповідальна робота. Адже доведеться відповідати за дитину, задовольняючи її потреби.
В Україні можна піти в декрет в будь-який момент до досягнення дитиною трирічного віку. Тобто, якщо навіть спочатку в офіційному декреті перебувала дружина, вона може перервати його і вийти на роботу. Решту часу в декреті може побути батько. Та якщо ви не готові радикально піти в декрет замість дружини, то постарайтеся принаймні проводити з вашою дитиною більше часу. Та беріть приклад з успішного татуся Марка Цукерберга.