У житті важливо не забувати про тих, хто зробив тобі добро. Особливо, коли ці люди врятували тебе від смерті.
Відомий мільярдер, філантроп та головний грантодавець для України – бізнесмен Джордж Сорос. З дитинства пізнав різні сторони життя. Його батько пережив Першу світову війну, побував у російському полоні, працював у юридичній сфері та видавав свій власний журнал на мові есперанто. Містер Тиводар Сорос вчив свого сина виживанню, оскільки сам знав як це – постійно балансувати на межі життя і смерті, боротися за місце під сонцем у нестабільній повоєнній Угорщині.
Мати Джорджа – Елізабет не знала жахіть війни, тому мала інше світобачення. Вона вчила його мистецтву мови. Хлопець з дитинства любив малювання та живопис, студіював французьку, англійську та німецьку.
Саме таке виховання наклало відбиток на все життя майбутнього всесвітньовідомого фінансиста. Однак Друга світова війна внесла свої корективи і визначила, що у майбутньому Сорос стане благодійником та філантропом.
Під час етнічних чисток в Угорщині, під колеса нацистського режиму потрапили євреї та цигани. Оскільки Сорос та його батьки були євреями, то над їхнім життям нависла загроза. Протягом тривалого часу Джордж, Тиводар та Елізабет переховувалися у підвалах Будапешту, рятуючи себе та інших євреїв від смерті. Тато майбутнього фінансиста виготовляв фейкові документи, які рятували життя сотням юдеїв.
Ховаючись від нацистів, Джордж часто зустрічався з представниками ромської національної меншини. Саме ці люди не дали померти з голоду Соросу та його батькам. Вони ділили з ними останній шматок хлібу. Ставши мільярдером, Джордж не забув про це.
Сьогодні американський фінансист жертвує мільйони доларів на розвиток ромських культурних та освітніх програм. Завдяки цим пожертвам представники циганської національності мають доступ до навчання.
Зокрема, в Україні ця програма має на меті підтримати громадські організації та активістів, які ведуть боротьбу проти дискримінації ромського населення.
Не забув меценат і про мистецтво. Сьогодні Джордж Сорос жертуває гроші на створення Європейського інституту мистецтва і культури ромів. На його думку, це допоможе змінити ставлення до народу, оскільки західний світ зможе більше дізнатися про представників цього етносу. Мистецтво та фольклор – найкращий спосіб об’єднати людей та подолати дискримінацію.
Роман Грицун