Відкрити власний ресторан, стати номером один серед підприємств, які виробляють твердий сир, а може й створювати вишукані чоловічі годинники. Безліч ідей може виникнути у чоловіка й дружини, які мріють мати сімейний бізнес. Вони довіряють одне одному і закладають надійну основу для спільної справи. Але як зберегти бізнес і сім`ю, коли погляди стають кардинально різними, а на конфлікти більше немає сил? Саме такі питання успішно і з легкістю вирішує Екгард Керайн, експерт з родинного бізнесу. На батьківщині, у Німеччині, його консультації врятували від краху безліч підприємств малого та середнього бізнесу. «Клуб ділових людей» запросив чоловіка до Львова, аби він поділився секретами з українськими підприємцями. «Егоїст» поспілкувався з Екгардом і дізнався більше.
- За Вашими спостереженнями, кризи сімейні та бізнесові найчастіше виникають через те, що люди не можуть поділити обов`язки, гроші чи з інших причин?
- Проблема в тому, що сім`я як система працює за зовсім іншими правилами, ніж підприємство. В сім`ях велику роль відіграють емоції. Більшість намагається зберегти мир. З досвіду, якщо йде війна, то її одразу починають боятися. Люди намагаються приховати і не обговорювати конфлікти, які природнім чином виникають. Коли таких людей зачіпаєш, то вони одразу закриваються і відмовляються відкрито обговорювати проблему.
- Є вираз «Додому не потрібно нести робочі проблеми». Але як тоді бути, якщо є сімейний бізнес?
- Образно підприємець завжди сидить за столом – чи бізнес-столом, чи родинним, бо близькі люди є серед членів правління. Найважливіший крок – це змінити комунікацію всередині сім`ї. Потрібно працювати над подоланням страху, обговорювати конфліктні ситуації. Уявіть, що у вас є брат або сестра, які від завтра будуть вас ненавидіти. Дуже важко витримати емоції, які виникають. Це пов`язано з тим, що хтось з них має певну частку в бізнесі, яку ви не можете використати. З іншого боку, брат чи сестра можуть подумати: «Я маю частку, але без згоди інших членів правління не можу її продати».
- То в сімейному бізнесі повинен бути хоча б один комунікатор, який зможе з кожним знайти спільну мову?
- Сім`ї мають сваритися конструктивно. Бо нас вчили деструктивно сваритися, а в таких випадках запускаються біологічні програми.
- А «конструктивно» це як?
- Важливо всім зрозуміти, що деструктивна сварка – це біологічно запрограмована сварка. До певного рівня ескалації конфлікту підводить певна біологічна програма. Всі фактично віддані на поталу цієї програми, бо не контролюють її. Є 9 рівнів ескалації. І від 5 рівня конфлікт вже настільки сильний, що його дуже важко вирішити.
- Є, наприклад, молода сім`я, яка тільки починає свій шлях. Вони хочуть мати власний сімейний бізнес. З самого початку, на які важливі нюанси вони повинні звернути свою увагу, щоб справа стала успішною? Бізнес-план до уваги не беремо.
- Потрібно зрозуміти, для чого вони все це роблять. Спочатку на емоційному рівні. Те, що вони хочуть заробити гроші, це зрозуміло. Це раціональний рівень. Але варто з`ясувати для себе, чому ви хочете емоційно це робити? Як ваші бажання з чоловіком чи дружиною взаємодіють між собою? Які очікування ви ставите до себе і до вашої пари? Погляди можуть не співпадати. Жінки зазвичай хочуть сімейний бізнес, щоб укріпити відносини, підтримати чоловіка, допомагати одне одному. А чоловік більше зациклений на самореалізації. Тоді він переслідує зовсім іншу ціль, ніж дружина. І конфлікти вже запрограмовані наперед.
Розмовляла Юлія Василина