Понад 30 років у підприємництві. І вже четвертий рік – у державних справах. Такий багатий досвід у свої 47 років має екс-директор курорту «Буковель», чинний народний депутат України Олександр Шевченко. Село Поляниця з депресивного населеного пункту, де не було ні світла, ні газу, він перетворив у багату карпатську територію з відомим гірськолижним та SPA курортом «Буковель». Тепер чоловік до такого успіху хоче привести всю Україну – і тому боротиметься за пост Президента держави. З якими думками та ідеями Олександр Шевченко йтиме до українського народу, читайте в інтерв’ю журналу «Егоїст».
– Моя мама 40 років працювала вчителем і отримує 1500 гривень пенсії. Мене це не влаштовує. Мене не влаштовує життя у суспільстві, де більшість населення живе за межею бідності, виживаючи на мізерні зарплати і пенсії. Це неправильно. Наші люди дуже талановиті, а наша держава має дуже вдале геополітичне розміщення, колосальні природні ресурси, море, гори… Я поставив собі за мету – змінити країну. А як її змінити? Перш за все, відновити справедливість та виконувати Закони України. Лише у президента є всі важелі для того, щоб налагодити правоохоронну систему. Якщо буде забезпечена законність, то не буде хабарництва та продажних рішень. Чиновники боятимуться зловживати службовим становищем, бо отримають одразу довічне ув’язнення або 10, 15, 20 років позбавлення волі. Натомість чиновники мають отримувати гідні зарплати, аби не було спокуси брати хабарі. Коли людина забезпечена усім необхідним, вона буде керуватись у прийнятті рішень виключно буквою Закону.
– У разі, якщо президентське крісло буде вашим, відмовитесь від бізнесу?
– У чинному законодавстві немає вимоги продавати бізнес чи дарувати його, є зобов’язання не управляти ним. Я збудував успішний бізнес, яким не управляю від моменту отримання повноважень народного депутата. От ви, маючи свою квартиру, стали депутатом Верховної Ради. Ніхто ж не вимагає від вас продати квартиру, правда? Так і з бізнесом. Це популізм, який засіяли людям в голови і серця. Навпаки, народний депутат, який прийшов у політику з бізнесу, не має мотивацій брати хабарі за рішення чи за вирішення якихось питань, адже є фінансово самодостатнім. Тому, як на мене, це добре, коли депутати отримують свої дивіденди за те, що колись збудували певний бізнес. У політиці ж вони працюють, розбудовуючи країну та використовуючи набутий досвід на благо людей. Адже в успішній країні і бізнес буде успішним.
Країна успішних людей – це така країна, де люди не залежать від прибутків у політиці – реальних чи чорнових. Вважаю, що політика – це служіння людям, а не наживання на якихось рішеннях. Я у будь-який момент можу пройти детектор брехні щодо того, чи брав хабарі, чи ні. Поставити руку на Біблію, сказати «Отче наш», «Богородице Діво» і підтвердити, що ніколи не мав і не матиму справи з хабарами і зловживаннями.
– Не секрет, що люди насторожено ставляться до політиків. Як будете завойовувати довіру?
– Нічого не обіцяю, прошу людей аналізувати політиків по їхніх справах. Закликаю думати і дивитись, що зроблено людиною. Найважливіше, не вірити популістам, які 27 років обіцяють одне й те ж від виборів до виборів. Треба розуміти, що Україна стане успішною країною виключно через успішних людей.
– Олександре, перш за все, ви стали успішним у бізнесі. Як цей досвід з користю можна використати для всієї України?
– Важливо мати план дій. Розповім на прикладі «Буковелю». Починали будівництво курорту з того, що найняли канадську фірму по екологічному дизайну за шалену суму – понад мільйон доларів. Ця фірма на той момент мала більше 50 років досвіду на ринку і чимало успішно реалізованих проектів. Вони розробили для нас ефективний план розвитку. Намалювали, де мають бути лижні траси, де – ресторани, дороги, стадіони, готелі, тому «Буковель» – успішний навіть при дуже складній економічній ситуації у країні. Для того, аби Україна була успішною, треба такі ж плани в різних напрямках скласти для цілої держави. Потрібно найняти реальних спеціалістів у різних галузях, посадити їх всіх за один стіл, обрати координатора і розробити детальний план розвитку України. Не повторювати один за одним, а у кожному місті чи області розвинути наявний потенціал, щоб дійсно створити прибуткові і успішні території. Безумовно, для того, щоб збудувати успішну країну, треба зробити дороги, летовища, бо тільки тоді приїжджатимуть туристи. Україна розташована у центрі Європи – і нам потрібно просто забезпечити туристам безпеку, інфраструктуру і сервіс, тоді й отримаємо туристичний потік з цілого континенту. «Буковель» дає сервіс, тому сюди приїжджає все більше і більше людей. Минулого року було понад 2 мільйони туристів – це колосальна кількість для маленького села. Я переконаний, що чимало сіл та міст України мають чим похвалитись та що показати, а з правильним підходом і там може бути так само багато туристів.
– Сьогодні кожен українець хотів би мати вищу зарплату чи пенсію. І поки так не сталося, більшість живе у стресі – діти, комунальні послуги, освіта, ліки. Що, на вашу думку, можна зараз зробити, аби люди відчули себе трохи спокійнішими і щасливішими?
– Найперше – це збільшити мінімальну зарплату. Найважливіше в успішній державі – це висока заробітна плата людей. Нічого іншого політики не можуть собі ставити за ціль. Але ж зарплата не береться з неба. Найперше – це успішний бізнес, зокрема малий і середній. Це основа високих заробітних плат. А щоб бізнес розвивався, необхідно створити комфортні умови для розвитку. Якщо на шляху в інвестора не ставатимуть чиновники, якщо інвесторам не доведеться роками ходити, щоб досягнути своєї мети, бізнес отримає колосальний розвиток. Тоді буде більше робочих місць. На жаль, зараз бачимо, що велика кількість українців шукають кращої долі за кордоном, висококваліфіковані спеціалісти їдуть працювати, наприклад, до Польщі, адже там отримують гідну оплату за свою працю і навіть соціальні гарантії та страхівки.
Людина хоче одного – жити достойно. Їй не треба заробляти мільйони чи десятки тисяч. Людині потрібна та тисяча доларів на місяць – і тоді вона не проміняє свою державу на іншу. Але коли вона має на місяць 100 доларів, то, звичайно, думає про іншу країну, бо не може нічого собі дозволити у рідній.
– Олександре, щодо інвестицій. Наприклад, хтось має цікавий задум – збудувати оздоровчий комплекс в одному з українських сіл. Проте грошей не вистачає. Де ж шукати інвестора, коли в Україні нестабільна економіка?
– Інвестори вкладають кошти туди, де є стабільність і гарантії. Зрозумійте, інвестору потрібно, щоб в їхні гроші не втручався ніхто з чиновників. От ви – заможна успішна людина, привезли мільярд доларів і хочете вкласти його у розвиток якоїсь місцини. Підходить чиновник і заявляє, що 50% – йому, бо він у кріслі мера чи ще когось. Ну як це можна слухати? А зараз, на жаль, саме так в більшості куточків України ставляться до інвесторів… Тому й не розбудовується нічого, а працюють застарілі підприємства, екологічно шкідливі заводи і немає розвитку економіки… Ви бачите, що в «Буковелі» стоять крани, триває будівництво, а це означає, що цьому курорту інвестори довіряють. І це не Ігор Палиця, Ігор Коломойський чи Шевченко будують – це незалежні інвестори. Вони просто купляють землю, будують котедж, а потім дають його в управління «Буковелю» чи самі займаються господарською діяльністю – і таким чином заробляють. Коли ми починали будувати «Буковель», в селі Поляниця було 3 класи і 30 тисяч дефіциту в бюджеті. Люди соромилися сказати звідки вони. Тепер це село найуспішніше і найбагатше в Україні – зі своєю школою, басейном, із садочком. Це село мільйонерів. Бюджет села – 40-50 мільйонів гривень на рік, а там живе всього близько тисячі людей. Солідний бюджет дає можливість розвиватися цій громаді. І децентралізація тут ні до чого. Спрацювало те, що тут є магніт, який називається «Буковель».
– Якщо не інвестор, то, можливо, тоді кредит в банку взяти?
– В Україні відсутня адекватна кредитна ставка, адже немає стабільності в банківській системі. Не може такого бути, щоб за рік 80 банків «впало». Зрозуміло, що люди не вірять банківській системі, а відповідно – не зберігають гроші в банках. Тому банки не мають як давати кредити під низькі відсотки для бізнесу. Тут потрібна ціла система державного сприяння. Мають бути довгострокові кредити з мінімальними відсотками. Згадайте Америку 10 років тому. Кожному банку дали потрібну суму грошей під дуже мінімальні відсотки – і це дало поштовх економіці та розвитку підприємництва. А в нас, якщо дають рефінансування, то за більш ніж 30%. Як можна вижити?
– Можливо, ситуація в країні стала б трохи спокійнішою і стабільнішою, якби закінчилася війна. Як, на вашу думку, повернути мир нашій державі?
– Повністю зупинити торгівлю з ОРДЛО та з країною-агресором. Усі терористи підживлюються грошима з незаконної торгівлі. У зоні розмежування та на окупованих територіях – постійна контрабанда. До того ж, «віджали» наші підприємства – із цього теж мають гроші. Просто треба не торгувати з агресором – не може бути під час війни торгівля між воюючими сторонами. Не можуть там бути підприємства наших очільників держави. Не може російський бізнес під час війни так комфортно почуватися в Україні. У такій ситуації війна ніколи не закінчиться. Європейська і світова спільнота вже сумніваються, чи ми взагалі воюємо, адже вони бачать тих хабарників, які грабують державу, бачать, як ми купляємо нафтопродукти і вугілля у Росії. Якщо я стану президентом, то, перш за все, поставлю перед собою два завдання: перше – недопущення «великої війни» з десятками і сотнями тисяч жертв, мільйонами біженців, друге – проведення політики повернення до складу України тимчасово окупованих територій Криму і Донбасу. Ми повинні створити таку ситуацію заможності, комфорту та безпеки, коли мешканці окупованих територій самі захочуть жити саме в Україні. Тоді вони виженуть російських найманців та бойовиків, а ми їм в цьому допоможемо. Я вірю, що буквально за декілька місяців реально кардинально змінити країну, але для цього треба думати не про власні інтереси, як зараз думає керівництво країни, а про інтереси України.
– Олександре, що побажаєте нашим читачам?
– Перш за все, бажаю миру – це найважливіше! Запрошую усіх об’єднатися заради майбутнього України. Приєднуйтесь до громадського руху Олександра Шевченка «Країна гідності і правди». Ми потужною лавиною зметемо все те сміття, яке сьогодні заважає розвиватись Україні та думає лише про власне збагачення. Щиро прошу не дати старим політикам, які 27 років грабують нашу країну, знову прийти до влади. З нами Бог, з нами правда, ми маємо бажання до реальних змін та готові працювати заради країни гідності і правди! Збудували Буковель, відбудуємо Україну!
Розмовляли Ірина Добровольська та Марія Вінчура