Довірити своє психічне здоров’я професіоналам та зробити життя якіснішим – інколи необхідність. Журнал «Егоїст» поспілкувався із засновницями центру психотерапії «Верде» та дізнався, як обрати свій вид терапії. Поговорили про науково доведені методи психотерапії і про цінності центру.
Яка історія заснування центру психотерапії «Верде»?
Віта: Ми у різні роки здобули освіту психолога в університеті Франка. Після отримання диплому державного зразка психолог може лише консультувати. Тому я, працюючи в комерційних установах, а Оля – у школі та університеті, разом вирішили здобути спеціалізацію напрямку психотерапії. Обоє обрали метод символдрами або кататимно-імагінативну психотерапію. Це один з психодинамічних напрямків психотерапії, що полягає в поєднанні теорії та підходів психоаналізу з імагінаціями – так званим сном наяву. Через те, що людина уявляє собі певні образи, цензура свідомості слабшає. Це дає можливість людині більше відкритися та на символічному, фантазійному рівні опрацювати проблему чи внутрішній конфлікт.
Ольга: Також ми разом почали працювати в університеті Франка у психологічній службі. Десь тоді вирішили скооперуватися та створити центр, де б могли забезпечувати клієнтам певну якість психотерапевтичних послуг. Ми створювали цей центр, як аналог європейського – із комплексною психотерапевтичною допомогою для цілої сім’ї. Наші клієнти зізнавалися, що часом важко знайти спеціаліста і натрапити справді на дипломованого, який постійно розвивається, навчається та не використовує не доведені наукою методи. Ми, до прикладу, постійно навчаємось, щоб знати, які нові підходи з’являються у нашому методі. Відвідуємо супервізії, де радимося з досвідченішими колегами. За власну роботу та якість надання послуг усіма терапевтами центру ми можемо ручатися.

Як людині обрати вид терапії для себе?
Віта: Здебільшого до нас приходять на індивідуальну терапію. Якщо людина не може дозволити платити повну вартість, можна скористатися послугами молодих спеціалістів. Вони активно практикують і є під контролем супервізорів, але ще не мають сертифіката психотерапевта. Якщо проблема у стосунках – запрошуємо обох партнерів. Якщо ж питання стосується дитини, то спочатку є розмова з батьками, а вже потім кілька сеансів проводимо із дитиною, здебільшого в ігровій формі.
З якого віку можна приводити діток, щоб терапія була ефективною? В яких випадках варто записати дитину на прийом?
Ольга: У нас була ситуація, коли прийшла сім’я з 2-річною дитиною. Іноді консультації потребують саме батьки маленьких діток. Щоб зрозуміти, чи потрібно звернутись до дитячого психолога, слід звертати увагу на різкі зміни у поведінці дитини: раптово почала погано вчитися, агресувати чи, навпаки, була активна і закрилася в собі. Якщо є проблеми у спілкуванні з однолітками, розлади травлення, проблеми з навчанням (весь час неуважна, розсіяна). Важливо звернутись до спеціалістів, якщо в дитини енурез (нетримання сечі), коли вона заїкається або ж у ситуації булінгу. Крім того, розлучення, смерть когось з близьких – також причини звернутися до спеціаліста, навіть для профілактики. Дитина може реагувати на незгоди в сім’ї, різку зміну життєвих обставин. Тоді важливо, щоб батьки не просто приводили дитину до психолога, а і були включені у процес.
Коли рекомендована групова терапія?
Віта: У випадках проявів соціальних тривог, фобій, коли є проблеми з комунікацією, у стосунках. Вона може бути ефективно навіть для подолання страху публічних виступів. Група – це зріз соціуму в мініатюрі, де можна опрацьовувати певні комунікативні блоки. У нас ще функціонує арттерапевтична група, де, окрім пропрацювання певних психологічних моментів, можна розвивати креативність та творити. Будь-яка людина під час терапії загалом змінюється на краще. Це процес загального розвитку особистості – і цей процес триває навіть після завершення сеансів.
Як клієнтові визначитися з методом психотерапії та не натрапити на псевдопсихотерапевта?
Ольга: Обираючи спеціаліста, звертайте увагу на освіту, напрямок психотерапії, сертифікат про завершення навчання з цього напрямку. Запитайте, чи людина має супервізора і працює з ним, а також у якій професійній організації є членом, адже членство означає певний контроль за діяльністю.
Віта: Щодо методів психотерапії, то їх існує близько 500. В нашому центрі практикуємо психодинамічно-орієнтовані методи – символдрама, психоаналіз, є спеціалісти гуманістичного підходу – гештальту. Усі ці методи науково підтверджені. Є лише окремі стани, з якими краще працює той чи інший метод, але особливої різниці у ефективності між ними немає. Потрібно обрати той, в якому комфортно буде самій людині. У майже 80% випадків він стане ефективним. Тут більш важливо обрати терапевта, якому зможеш довіритися, із яким можна почуватися у безпеці та бути мотивованим до роботи.

У суспільстві все ж існує переконання, що з більшістю психологічних проблем ми можемо впоратися самостійно, а до психотерапевта треба йти у крайніх випадках…
Ольга: Відповідальність за своє благополуччя кожен несе сам. Я б не радила змушувати когось відвідувати психотерапевта, бо з примусу не буде результату. Звичайно, існують упередження, що той, хто відвідує психолога, – ненормальний, псих. Однак коли людина починає терапію, то ця система стигматизації ламається. Часто людина приходить за чарівною порадою чи думає, що всі проблеми можна вирішити за одну зустріч, але психотерапевт не дає порад. Він лише провідник: допомагає, але завжди слідує за клієнтом. Психотерапія – це про якість життя. Жити в поганих стосунках, із депресією чи ходити на ненависну роботу можна, але для чого?
Знаю, що часто людина чи пара приходь до психотерапевта один раз. Хтось думає, що результату не буде з таких розмов, а хтось певний, що вже з однієї розмови склав план, як вирішити усі свої запити. Чи можливі такі сценарії?
Віта: Ми працюємо у глибинному підході, що охоплює все життя людини, часом і від історії батьків. Важливо в терапії – діагностика, яка може тривати до 3-4 сесій. Наше завдання – знайти причину розладу, а не лише забрати симптоми. Є терапія короткофокусна – від 10-15 до 25 сеансів – і довготривала. Все індивідуально. Звичайно можна попрацювати кілька місяців, а буває, що проблема дуже глибока – і процес терапії триває кілька років.
Як формувався колектив центру «Верде»?
Ольга: Природно: з кимось ми навчалися, перетиналися на конференціях чи під час волонтерства, когось знали як професіоналів. Ми підбирали людей за певними цінностями і відповідальним підходом до роботи.
Віта: Наша команда – це 11 психотерапевтів, спеціаліст з медіації, спеціаліст з проведення тренінгів і менеджер, яка організовує весь процес роботи.
Які цінності «Верде» у роботі з клієнтом?
Ольга: Безпека, комфорт та довіра.
Віта: Якщо людина не довіряє, якщо їй з конкретним психологом некомфортно, терапія може не відбутися. Для нас важливо, щоб клієнт почувався у безпеці. Тому ми реалізували наш центр комфортним, домашнім навіть, де можна попити кави, поки чекаєш на сесію, де буде приємно та спокійно. Це місце, де можна розслабитися та подбати про себе.
Роксолана Мудрак