Мрієте про неймовірний відпочинок? Але ж ви не хочете звести його до банально-традиційного: просто полежати на пляжі. Тоді обирайте нові маршрути, нетипові креативні напрямки, та вперед за свіжими враженнями, яскравими емоціями та адреналіном.
Ми зробили для вас підбірку оригінальних напрямків туризму та відпочинку, які змінять ваше уявлення про мандри.
Кулінарний туризм
Хтось мандрує заради гарних краєвидів, незвичної архітектури або просто незабутніх емоцій, а гурмани вирушають в дорогу, аби спробувати цей світ на смак. Поняття Food and travel зараз нероздільні як літак та аеропорт. Куди би ви не поїхали, їжа розповість вам про місцеву культуру та звички.
Італія
Найбільш гастрономічна країна Європи. І не дивно, що авторка відомого бестселера «Їсти, молитися, кохати» Елізабет Гілберт присвятила один із трьох розділів книги мандрам по Італією та назвала його «Їсти». Італійці – справжні гурмани, в них можна повчитись не тільки готувати кулінарні шедеври, а і насолоді споживати їжу. Кожен регіон Італії може похвалитися тим, що, власне, тут вперше приготували якийсь відомий італійський продукт (пармезан, пекоріно, салями, песто) або придумали рецепт (піца, паста, лазанья, забайоне). Найкращу піцу можна скуштувати на півдні Італії, а от різото краще їсти на півночі. Що пити? Звичайно, каву! Італійці бездоганно готують каву. А до неї – найкращий італійський десерт тірамісу.
Франція
Французьку кухню завжди вважали взірцем досконалості. Від твердих сирів і багетів до равликів і трюфелів. Будьте готові до незвичних смаків та насолоджуйтесь. Знамениті французькі сири… їм складають оди гурмани. Паризький цибулевий суп, навіть якщо ви терпіти не можете цибулі, – вразить вас своїм смаком. А в Провансі обов’язково скуштуйте рибний суп за старовинним рецептом. Спробувати дивовижного смаку фуа-гра (паштет із гусячої печінки) ви зможете на півдні Франції. Обов’язково покуштуйте знамениті французькі каштани, які готують різними способами.
Греція
Оливки, восьминоги, рожеві томати і свіжоспечений хліб – ось справжній смак Греції. Овочі, фрукти та дари моря перетворюють обід на гастрономічну кульмінацію дня. Неодмінно випийте освіжаючого білого вина з Санторіні або мосхофілеро з Пелопонеса. А ввечері побалуйте себе узо (місцевою анісовою горілкою).
Музичний туризм
Якщо ви шаленієте від музики, не уявляєте свого життя без Іггі Попа, Ріанни, Адель, Coldplay – вирушайте за незабутніми живими враженнями у музичні мандри. Фестивалі Європи кличуть до себе.
На початку літа музичний марафон відкриває фестиваль Primavera Sound у Барселоні. У фестивалі беруть участь понад 300 гуртів та артистів з усього світу. Захід проходить в барселонському парку «Форум» біля моря. Хедлайнери минулих років – Radiohead, LCD Soundsystem, Blur, The XX, Pet Shop Boys, Patti Smith, Bon Iver, Sigur Ros.
Про культовий фестиваль Glastonbury, який проходить наприкінці червня, знають люди навіть далекі від музики. Хто тільки не виступав на «британському Вудстоці»! З 1971 року там побували Девід Боуі, Ван Морісон, Елвіс Костелло, U2, Еммі Вайнхаус, Muse, Адель, Coldplay, ZZ Top, Леді Гага. В перервах між саунд-чеками улюблених виконавців можна помилуватися пейзажами графства Сомерсет.
Порівняно з «Гластонбері» польський фестиваль Open’er потребує значно менших фінансових витрат. Проходить захід на початку липня на території колишнього військового аеродрому біля Гдині. На цьому просторі розташовані 7 сцен, куди приїздять близько 120 артистів. За 14 років фестиваль прийняв на своїй сцені таких зірок як Prince, Coldplay, Snoop Dogg, Sigur Ros, Kanye West, Sonic Youth, Muse, Interpol, Florence & The Machine, Red Hot Chili Peppers.
Угорський Sziget, який проходить на початку серпня, – один із найбюджетніших варіантів європейських фестивалів. Sziget щорічно збирає близько 400 тисяч меломанів з усього світу. З 1993 року фестиваль проходить на острові Обуда. Хедлайнерами Sziget вже були Radiohead, Franz Ferdinand, Placebo, Іггі Поп і The Stooges, The Prodigy, Роберт План, Ріанна, Muse, Девід Гетта, The Last Shadow Puppets, Сія.
Водний туризм
Один з найдавніших і традиційних видів туризму. Попри це він і надалі залишається одним з найпопулярніших, а останнім часом набуває нових форм та переживає тепер справжній бум. Завдяки новим технологіям розвинулися такі види водного туризму як рафтинг, морський каякінг, каньйонінг, віндсерфінг, вейкбординг або ж дайвінг. Сплав на рафтах Гранд-каньйоном, мандри на каяках норвезькими фіордами або підводні подорожі поміж коралів Великого бар’єрного рифу – від одної думки про них аж перехоплює дух. Водний туризм сміливо може претендувати на звання найрізноманітнішого.
Надзвичайно популярним і атракційним є рафтинг – сплави на спеціальних надувних човнах-рафтах. Як правило, вони розраховані на 6-8 осіб і, на відміну від байдарок або катамаранів, надзвичайно високопрохідні та стійкі. Рафтингом займаються на бурхливих гірських річках, він є командним видом подорожей. Таке поєднання великої кількості адреналіну і веселих, часом просто бурхливих емоцій, – навряд чи подарує вам будь-який інший вид туризму, і не тільки водного.
Каньонінг – це подолання каньйонів без допомоги плавзасобів на кшталт човнів чи байдарок. Ця суміш альпінізму, плавання і трекінгу, поєднання купання у водоспадах, скелелазіння і надзвичайних пейзажів, звичайно ж, набуває великої популярності та розвитку в багатьох країнах світу. Ви були на Балі? Як, ви не були на Балі?! І ви не спускались вздовж красивезних балійських водоспадів? Не стрибали з них? Пора! Бажаєте долучитися до світу екстриму безпечно для себе – каньйонінг саме для вас.
Етнотуризм
На противагу глобалізації світу з‘явився неабиякий інтерес до різних етносів, етнічних груп, які зберегли особливості традиційного побуту, культури та власну ідентичність. Так і почав розвиватися етнічний туризм. Етнотуризм – це своєрідне поєднання туризму та етнографічної експедиції. Під час етномандрів подорожні мають можливість відвідати, а інколи навіть деякий час пожити з місцевими мешканцями в існуючих поселеннях. Занурення у середовище дозволяє ознайомитись із культурою та історією етнічного населення певного регіону та пізнати традиції та звичаї різних народів світу. Поселення можуть мати демонстраційний характер або бути діючими (зі справжніми місцевими жителями).
На сьогодні розроблено багато цікавих етнографічних туристичних маршрутів. Найвідоміші з них – стоянки бедуїнів у Єгипті, села індіанців у Південній та Північній Америці, поселення австралійських аборигенів, племена бушменів у Південній Африці, етнічні групи Північної Індії та островів Океанії.
Космічний туризм
А якщо вас більше не приваблюють земні мандри, до ваших послуг космічний туризм, який почав зараз стрімко розвиватися. Компанія Virgin Galactic, яка належить Річардові Бренсону, пропонує космічні мандри. «Квиток» на його корабель SpaceShipTwo коштує 250 тисяч доларів. Шатл зможе підняти на борт тільки вісім пасажирів, всі місця на перший політ вже продані.
На сайті Virgin Galactic у спеціальному розділі можна залишити заявку на політ, заповнивши форму і пояснивши свої мотиви вирушити в космічну мандрівку. Річард Бренсон вважає, що космічний туризм – це не тільки розвага, він розширює можливості наукових досліджень в космосі та дає новий поштовх до розвитку людини.
Ще одна компанія, яка приймає заявки на космічні тури, – це Space X Ілона Маска. Наприкінці 2018 року тут планують відправити на кораблі Dragon на Місяць двох туристів. Космічні мандрівники вже внесли депозити. Пасажири Dragon повинні пролетіти за тиждень 600 тисяч кілометрів.
Каліфорнійський стартап Orion Span оголосив про намір побудувати космічний готель під назвою Aurora Station. Вартість 12-денного відпочинку на навколоземній орбіті складе 9,5 млн. доларів. У вартість, яку туристи заплатять за космічну мандрівку, входить не тільки перебування в космо-готелі, а і тримісячна підготовча програма та переліт в обидва боки. Натхненники проекту сподіваються, що перші гості відвідають Aurora Station вже в 2022 році.
Як писав один відомий мандрівник: «Інколи один день, проведений в мандрах, вартує більше, ніж роки, проведені вдома». Мандри – це не просто поїздка. Це процес. Це відкриття. Відкриття самого себе. Мандри – це ваш безцінний досвід та валіза вражень. Бажання мандрів постійно кличе нас в дорогу, тому збирайте свою валізу вражень!
Христина Полубічко