Десь далеко крізь сон я почула приємний голос стюардеси «Вас вітає острів Занзібар! Температура повітря +30. Бажаємо приємного відпочинку!» Невже це сталося? Африко, я повернулась до тебе! Повіки не хотіли відкривались, пручаючись останнім картинкам високополітного сну, сповненого мріями про казково-кольоровий далекий острів….11 годин перельоту пройшли не так важко, як я уявляла. Оскільки прямий переліт з Києва нічний, організм перебував у комфортному режимі. Окрім того, різниця в часі між Україною і таким далеким Занзібаром – лише + 1 година! Отже, солодкі потягушки.. Ммммм…. ЗАНЗІБАР!! Зустрічай!
Може, комусь вже знайоме це відчуття: сходиш з трапу літака, остання сходинка – і опа! Нога робить крок на нову землю. Щось солодко бринить у серці в цей момент. Я завжди пам’ятаю ці перші кроки кожної з моїх 42 країн. І щоразу це невимовно приємне відчуття, що сповнює тебе своїм, особливим щастям! Перший подих насиченого жаркого африканського повітря остаточно розвіяв мій сонно-зачарований стан. Сяюче пронизливе Сонечко викликало щиру усмішку: я так скучила за тобою, Африко!
Побувавши раніше в різних африканських куточках, я вперше прилетіла смакувати та досліджувати для вас ще одну родзинку – наймоднішу країну цього сезону, перлину Танзанії – дивовижний Занзібар!
При бронюванні прямого чартерного рейсу з Києва наші туристи мають можливість оплатити візовий збір у розмірі $55 завчасно. Це суттєво зекономить час і сили в аеропорту при проходженні кордону по прильоту. Якщо переліт до Занзібару проходив на регулярних авіалініях – візовий збір оплачують самостійно по прибуттю в аеропорт виключно банківською картою! Після проходження усіх формальностей необхідно зробити обмін валюти на місцеві гроші – танзанійський шилінг. Приблизний курс $1 – 2180 шилінгів. Обмін зручно зробити в прибудові справа від головного входу до аеропорту.
1,5 години вздовж кокосових пальмових гаїв, на які споглядаєш з вікна автобуса, ніби в телевізорі, розслабляють і занурюють у відчуття релаксу. Коли мозок нарешті починає усвідомлювати, що можна нарешті, розслабитись та переходити у режим «Ні-про-що-не-думаю».
І ось нарешті ми прибуваємо до нашого готелю в місцевості Nungwi, на півночі острова. Ця місцевість обрана невипадково, адже саме північ вважають частиною острова з найгарнішими пляжами та (що дуже важливо) відсутністю яскраво виражених відливів, що є характерним для Занзібару.
Давайте познайомимось трішечки ближче з таким пряно-екзотичним солодкаво-фруктовим Занзібаром. Це найбільший острів однойменного архіпелагу в Індійському океані біля східного узбережжя Африки.
Довгий час острів належав арабським правителям з Оману та був основним пунктом работоргівлі у цій частині Африки. Це відклало глибокий слід на культурній спадщині занзібарців. Острів перебував під впливом Португалії, Англії, був незалежним султанатом – і врешті наприкінці 60-х років минулого сторіччя став автономною частиною Танзанії.
Ніякої вакцинації робити перед відвідуванням Занзібару не потрібно! Але якщо ви маєте в планах відвідати материкову частину Танзанії (побувати у столиці Дар-Ес-Салам або спробувати сафарі) – то щеплення від жовтої лихоманки зробити таки доведеться, бо на кордоні можуть вимагати відповідний сертифікат.
Майте на увазі, що імунітет розвивається протягом двох тижнів від моменту щеплення. Тож потурбуйтесь про свою комфортну подорож заздалегідь.
Острів оточує кораловий риф, який захищає його від велетенських океанічних хвиль. Для Занзібару характерні суттєві відливи, коли океан відходить далеко, місцями до 2 км – аж до самісінького рифу. Тому в кожному готелі на рецепції є графік приливів і відливів!
Найкращою пляжною частиною острова вважають північ, курорти Nungwi та Kendwa. Тут відливи практично невідчутні, а пляжі вражають красою найвибагливіших мандрівників.
Тільки уявіть: яскраво-бірюзово-лазурна вода, від якої захоплює подих; білий-білесенький пісок наче тепла цукрова пудра, лоскоче ваші ніжки; розкішні смарагдові пальми схилили свої срібно-перлинні стовбури, вітаючи вас у цій екзотичній реальності!
І все це – ваше безмежне щастя, невимовна насолода та релакс. Край світу, який належить зараз в цю мить і в цей час тільки вам. Нічого більше не існує, окрім одвічного шепоту хвиль, шелестіння пальмового листя, цілющого сонячного світла, що повільно розливається по всьому тілу, огортаючи його приємною пеленою та спокоєм.
Тільки заради цього вартує відвідати цей далекий африканський куточок, загублений в Індійському океані. Занзібар створений для релаксу. Тут ви не знайдете величних архітектурних пам’яток, великих міст, шопінг-центрів.
У вас є унікальна нагода відійти та відпочити від глобальної урбанізації, мегаполісів, ритму буденності. Тут все просто: розслабляйтесь і відновлюйте свою енергію, душевні сили, дайте очам намилуватись фантастичним океаном.
Атмосфера розслаблення притаманна всім жителям острова, що відображається в неспішному сервісі та улюбленому вислові острів’ян: на будь-яке ваше прохання вам ввічливо із усмішкою дадуть відповідь: «HAKUNA MATATA», що в перекладі означає «Немає проблем!» Тут ні у кого ніколи немає проблем. І у вас теж не буде.
Занзібарці привітні та дружні. Звісно, вам будуть завжди раді усі численні продавці сувенірів та екскурсій. Безліч яскраво-барвистих представників племені Масаї ходять вздовж пляжів, пропонуючи придбати власноруч зроблені «фенічки» – кольорові браслети з ниток та шкіри. Масаї – місцеві порадники – сміло питайтеся в них про будь-що, пов’язане з вашим відпочинком: де поїсти, куди краще сходити ввечері, що вартує побачити. Будьте готові до певної нав’язливості при активнішому спілкуванні з Масаї та придбанні в них сувенірів. Автоматично набуваєте статусу «My best friend».
Отже, що вартує побачити, які таємнички приготував нам незвіданий Занзібар?
Стоун-Таун
Столиця острова, назву якої перекладають як «Кам’яне місто». З 2000 р. воно входить до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Архітектура міста відображає насичену багатокультурну історію самого острова. Це хаотичне сплетіння старих вузьких вуличок, в лабіринті яких легко загубитись. Блукаючи містом, ви матимете нагоду відчути бурхливий вир історичних подій – дивовижна суміш арабської, перської, індійської, європейської та африканської культур надасть особливого смаку вашим відвідинам. Більш ніж 50 мечетей, 6 індуських храмів, 2 католицьких церкви, величний палац оманського султана, кам’яний арабський форт біля порту досі стоїть на сторожі міста. І не забудьте побачити і будинок, в якому народився сам Фредді Мерк’юрі!
Особливою «фішкою» Стоун-Тауна є величезна кількість неподібних одні на одних дерев’яних дверей в арабському стилі, оббитих латунню та металом. Кожні двері унікальні. За кожними з них – своя історія. Доторкніться і ви! Селфі на тлі стоун-таунських дверей – обов’язкове.
Поспостерігайте за місцевими жителями, їх одягом, звичками (наприклад, переносити валізи на голові), поторгуйтесь за оригінальний сувенір з ебонітового дерева в одній з численних крамничок, помилуйтеся картинами в мультяшному танзанійському стилі «тінга-тінга», посмакуйте морепродуктами в найвідомішому ресторані індійської кухні Занзібару – Terrace Restaurant at Maru Maru, що розташований на даху готелю. Кажуть, що вид з тераси на оточуючу красу океану та усю панораму міста «на мільйон доларів»!
Неспішно потягуючи з соломинки, певно найсмачніший манговий фреш, що мені довелось куштувати, примруживши очі від захоплення – не можу не погодитись! Так, це таки того вартує мільйон задоволення!
Прізон-Айленд
У людному рибальському порті Стоун-Тауна ви завжди знайдете вільний човник, а його господар за $30 із задоволенням відвезе вас на сусідній острівець – Prison Island. За півгодини ви опинитесь на маленькому острові, де живе велика колонія гігантських сухопутних сейшельських черепах. Погодуйте черепах свіжим листячком. Вони віддячать вам чудовим фото. На панцері кожної черепашки фарбою зазначений вік. Ці цікаві істоти живуть до 300 років! Відчуття – ніби ти на зйомках фільму про доісторичне минуле нашої планети. Кататись та сідати на черепах не можна, але і без цього ви та ваші дітки будете задоволені.
Ще можна оглянути залишки тюремного форту, що виконував свої прямі функції аж один день. Також у вас буде чудова нагода поплавати у прозорій лазурній водичці та помилуватись колонами справжніх морських зірок!
Морські екскурсії
На весь день вас можуть забрати на Blu Safari ($30-40). Сноркелінг з маскою та ластами в Індійському океані, полювання за екзотично-кольоровими рибами та коралами, відвідування мангрових заростей, обід-барбекю з різноманітним меню з щойно зловлених креветок, лобстерів, рибки. Ліниве купання та релаксова засмага на цукрово-білому піску. Це стане неодмінною частиною ваших теплих і милих серцю спогадів про Занзібар.
А фотосесія, зроблена в усіх куточках острова, буде неймовірною окрасою ваших сторінок в соцмережах з захопленими коментарями ваших друзів!
Любите подорожувати великою компанією друзів разом? Тоді до ваших послуг величезний катамаран на 8 осіб. 4-5-денна подорож вздовж острова з харчуванням коштуватиме $1000 на всіх!
Ви – завзятий рибалка? Що ж – і для вас є окрема пропозиція: риболовля на океані, за обрієм великого рифу, вполюйте свою «золоту рибку» – адреналін і захват гарантовані!
До речі, ваш здобуток – усю рибу за невелику плату смачно приготує шеф-кухар будь-якого готелю. Вам лишається лише смакувати власноруч впольовану вечерю.
Шопінг
На Занзібарі немає торгових центрів. Усе продають у місцевих крамничках і продавці на пляжі. Типові занзібарські сувеніри – це вироби з чорного ебонітового дерева (від $20), картини з сюжетами місцевого життя (від $5), легке барвисте парео, масайські типові «фенічки» та унікальний дорогоцінний камінь Танзаніт, який видобувають тільки тут. Єдине місце на планеті – біля підніжжя гори Кіліманджаро!
Танзаніт – дуже рідкісний та унікальний камінь, не поступається за красою та цінністю навіть діамантам! Цей камінь – символ розкоші та кохання! Власників цього талісмана очікує не тільки фінансове благополуччя, а також щастя та гармонія в особистому житті, мир і взаєморозуміння. Потіште себе таким подарунком! Сокровенний камінь Занзібару завжди буде вас оберігати.
Трошки корисної інформації
На Занзібарі лівосторонній рух та англійська розетка (на три штекери) – беріть із собою адаптер.
Машину напрокат взяти можна, якщо ви готові до незвичного для нас лівостороннього руху. Приблизні витрати будуть такими: прокат самого авто – від $30 за добу, $10 коштує місцевий сертифікат на водіння (один раз на весь період прокату), плюс $10-20 беруть за послугу доставки авто до вашого готелю.
Автобусне сполучення досить ускладнене та підходить певно тільки місцевим. Від готелю до Стоун-Тауна чи в інше місце краще взяти таксі. Середня вартість за машину (6-8 осіб) до столиці – $70. Таксі в них – це невеличкі буси, в які може вміститись 6-8 людей.
Паром на материк до Танзанії. Він курсує з порту щодня та коштує в два боки $70. Будьте готові до того, що при проходженні контролю у вас майже точно попросять пред’явити міжнародний сертифікат про проведення щеплення проти жовтої лихоманки!
Для Занзібару ця вакцинація лише рекомендована. А от для материкової частини Танзанії щеплення необхідне!
Поїсти в місцевих ресторанчиках ви зможете за $5-7 за велику порцію з м’ясом або рибою та двома видами гарніру.
Також вартує спробувати місцеву «самогонку» коньягі – горілка з папайї! $4 за пляшку (купити можна в алкомаркетах), а також на диво смачне пиво «Кіліманджаро» ($1,5).
Безумовно ви насолодитесь сповна різноманіттям екзотичних фруктів! Для вас вже достигли золотаво-ароматні ананаси ($1,5-2/кг), маракуя, банани, манго – очі розбігаються. В разі чого – тропічно-фруктова дієта забезпечена.
Зауважте, що офіційно вивозити з острова в ручній поклажі фрукти не можна. Все потрібно здавати в багаж. Якщо все ж станеться непорозуміння та митному офіцеру не сподобається кількість фруктів у вашій сумці (яку берете в салон літака) – штраф у $5 вирішить цю проблему.
Тиждень на Острові Спецій (так ще називають Занзібар, адже він забезпечує весь світ гвоздикою) – промайнув наче мить. Сидячи в літаку, загортаючи плечі у яскраве занзібарське парео, не ховаючи вже щасливих очей під окулярами, я чула знайомий голос стюардеси… Розуміла, що моя далека заокеанська подорож добігає кінця. Гортаючи фантастичні світлини на фотоапараті, я відчувала безмежно-релаксовий стан – природу занзібарців – яка проникла у кожну клітинку мого насиченого сонцем та океаном тіла – АКУНА МАТАТА. Довгими зимовими вечорами та під час щоденних справ та буденності – зупиніться та промовте «АКУНА МАТАТА!» і дозвольте мріям заволодіти вами.
Мрійте, подорожуйте, відкривайте світ, наче скарбничку. Смакуйте кожну країну наче цукерочку! Нехай усе задумане та заплановане неодмінно здійсниться в Новому році!
Інесса Гетманська, експерт з туризму,
керівник туристичної фірми «ІN.DI.GO Travel»
www.indigotravel.com.ua