У нас прийнято уявляти ОАЕ як люкс-королівство, шейхи якого не просто купаються в чорному золоті, але й зуміли оточити себе скрізь і всюди золотом жовтим. Рай для шопінгу, лакшері-оаза серед пустелі з дорожезними авто, височенними хмарочосами та незліченною кількістю найрізноманітніших розваг.
І лише ті, хто поживе тут трохи довше, бачать і відчувають на собі й інший бік медалі. Країна, збудована руками емігрантів, про них не дуже то і дбає. Навіть з бездоганною англійською іноді нелегко щось пояснити обслуговуючому персоналу, який знає тільки хінді. Тут у преміум-готелі може спалахнути пожежа через неякісно прокладену проводку, деякі масштабні, покликані вразити світ проекти заморожують, не дійшовши середини та викинувши на вітер мільярди нафтодоларів. А найбільше і найвідоміше місто країни за винятком кількох закінчених районів нагадує будівництво, якому нема ні кінця ні краю.
Але навіть попри це Об’єднані Арабські Емірати є і ще довго будуть країною-лідером регіону, яка намагається ввести максимум інновацій і підтримує навіть найамбітніші та, здавалося б, нереальні для втілення проекти. Це батьківщина всього найбільшого, найвищого, наймасштабнішого та найдорожчого. Якщо попри всі старання не вдається зробити щось найбільшим, то це роблять найширшим, якщо не виходить зробити вищим – тоді воно буде найдовшим, якщо інші параметри чомусь недосяжні – завжди можна зробити найдорожчим. Безперечно, це світова ярмарка амбіцій і марнославства, але ж як цікаво за нею спостерігати! Зараз це ще не так помітно, як стане згодом, але влада країни впевнено втілює свій план зробити з Дубаї столицю розваг в той час, як формальна столиця, Абу-Дабі, буде осередком культури та мистецтва. Про ці два головні міста країни розповімо далі.
Дубаї своїм розвитком та розмахом давно перескочив усі міста ОАЕ і наздогнати його не вдається нікому. Саме тому шейхи Абу-Дабі мудро вирішили наздоганяти не параметри, за якими їх давно лишили позаду, а сконцентруватися на чомусь іншому, «вічному». Саме тому столиця країни робить акцент на відпочинку для душі. Звісно, тут вистачає і розваг – Абу-Дабі знаменитий своїм Ferrari-парком та Universal Studios – проте останніми роками нові проекти тут більше культурні.
Мабуть, головною дивовижею Абу-Дабі є Велика мечеть Шейха Заїда. За типовою звичкою, говорячи про ОАЕ, можна подумати, що ця вражаюча споруда – найбільша у світі серед собі подібних. Адже для цього у святині є все – величезна площа, височенні мінарети, тонни мармуру, грандіозні зали і унікальні масштабні люстри. Але це не так. Головна мечеть ОАЕ – друга в світі. І люстри теж. Проте насправді це аж ніяк не впливає на враження від цього місця, бо воно байдужим не лишить нікого. Все наповнене і оточене розкішшю, смаком, вишуканістю, помпезністю і дороговизною. Тут навіть сантехніка в туалетах – Villeroy&Boch.
І першість за деякими параметрами вона таки тримає: наприклад, тут створена найбільша у світі мозаїка з мармуру – це вкритий панно внутрішній дворик мечеті.
Якщо ви не бачили мечеті – ви не були в Абу-Дабі. І навпаки, якщо ви в Абу-Дабі всього на кілька годин, це місце – must see. Загальне враження про місто складете дорогою до святині, бо, аби потрапити сюди, треба проїхати вздовж всю столицю ОАЕ.
Нагородою за таку довгу поїздку може стати також споглядання на власні очі ще одного дива ОАЕ – Моста шейха Заїда. Через функціонально необґрунтовано архітектуру і складність будівництва спорудження розтягнулося на додаткових кілька років, але, мабуть, таки вартувало витрачених зусиль і грошей: міст вражає своєю легкістю і плавністю ліній. Особливої краси він набуває ввечері, коли вмикають ілюмінацію.
Ще одним унікальним проектом, втіленим в Абу-Дабі, є Лувр. Так, ще донедавна це означало б, що ви відвідали Париж. Але з листопада 2017, почувши від когось про відвідини Лувру, правильно спитати «В якому?», бо тепер їх два! Багатомільйонний проект є частиною плану з перетворення Абу-Дабі на культурний центр Близького Сходу, тоді як Дубаї будуть розважати. Тому тепер тут на поціновувачів мистецтва чекають да Вінчі, Тиціан, Джорданс, Давид, Мане, Гоген, Пікассо, Кандинський, Поллок і Ворхол. А ще древньоримські скульптури та єгипетські саркофаги. І все це – у білосніжній мінімалістичній, проте високотехнологічній будівлі з неймовірним куполом. Звісно, за кількістю експонатів з головним Лувром еміратський музей не порівняти, але для цього регіону – це справді щось. Та і навіть без експонатів сама будівля заслуговує відвідин. Тут сучасно, свіжо, технологічно, мінімалістично-стримано, але дуже круто. Завершити відвідини Абу-Дабі варто прогулянкою кількакілометровою набережною Корніш. Це – одне з найвідоміших місць столиці ОАЕ. Тут немає довжелезних пляжів, берегова лінія не забудована готелями, а хмарочоси вздовж розташовані так, що це дозволило облаштувати красивий променад з газонами, зеленню та спортивними майданчиками. В кінці алеї стоять знамениті хмарочоси головного офісу авіакомпанії Etihad (вони нещодавно з‘являлися у сиквелі «Місія: нездійсненна») і Emirates Palace – лакшері-готель, оздоблений сотнями кілограмів золота, всередину якого може зайти абсолютно кожен. Це те, чим відрізняється столиця Об’єднаних Арабських Еміратів від найбільшого міста. Дубаї не мають ні такого «демократичного» трактування розкоші, ні набережної для прогулянок.
Цю функцію тут певним чином виконує вражаючий район Дубаї Маріна, але основний акцент в ньому більший на пляжному відпочинку і готелях уздовж берега. Це один з небагатьох майже до кінця завершених районів, який не складає враження нескінченної будови. Проте не можуть зупинитися зі спорудженням чогось нового і тут. Зовсім скоро на штучному півострові відкриють парк атракціонів з найбільшим у світі колесом огляду.
Але у Дубаї таким нікого не здивуєш. Вони звикли бути «най». Рекорди міста за найбільшим торговим центром, найвищою будівлею, найвище розташованими готелем і рестораном тримаються вже майже десятиліття. Також Дубаї постійно працюють над новими рекордами і постійно повертають собі звання дому найвищого готелю світу. Часом здається, що поставити чергове максималістське звершення для влади важливіше, ніж закінчити щось вже розпочате. А з іншого боку, Дубаї зараз – це не те місто, яким ми його знали ще 10 років тому. Бурхливі темпи трохи заспокоїлися, світова ейфорія довкола галопуючого росту стихла. Місто розростається, не перестає бути вражаючим і передовим, проте багато проектів канули в Лету, хоч і мали стати новими дивами світу. Архіпелаг штучних островів у вигляді карти світу тихо розмивають води Перської затоки, величезний комплекс для гонок стоїть порожнім, будівництво деяких безіменних торгових центрів заморожують навіки посередині процесу. Падають і ціни на нерухомість: в Дубаї є лише кілька районів, де динаміка зміни вартості не є від‘ємною. Але неозброєним оком цього не видно.
Для пересічного туриста найбільше місто Еміратів – це інноваційний і передовий центр світу. І зрештою, таким Дубаї теж є, бо влада країни, як ніде інше, готова впроваджувати нові технології і робити все швидко.
Попри те, що 828-метрова Бурдж Халіфа вже майже 10 років залишається найвищою будівлею в світі, вже триває будівництво наступної, висота якої перевищить 1 км.
Як і вежа, торговий центр Dubai Mall з його цілими вулицями, внутрішніми і зовнішніми фонтанами теж залишається найбільшим за площею. Знаменита дорога Шейха Заїда розростається та ще більше рясніє хмарочосами, серед яких – згадуваний вже найвищий готель.
Дубаї – рай для шопінгу. Це теж варто пам‘ятати. Щось для себе можна підібрати будь-де і будь-коли. Але найвигідніше приїздити сюди наприкінці червня та грудня. Тоді знижки найбільші і шанси купити щось круте задешево справді високі.
Пропонують Дубаї і немало інших розваг – довкола міста розкинулися численні парки атракціонів, а в самому місті працює всесвітньовідомий критий лижний комплекс Ski Dubai, теж найбільший.
Проте цього разу свою увагу ми б хотіли зосередити на вражаючому шоу La Perle by Dragon. Якщо ви не чули про нього, то точно знаєте про Cirque du Soleil. Так от, це щось дуже схоже і таке ж феєричне. Попри, як на мене, не дуже зрозумілу і цікаву «історію про втрачену Перлину», видовище справді вражає.
Хтось виконує акробатичні трюки, хтось пірнає в басейн з висоти 30 м, хтось б’є в барабани, будучи закутим в неймовірну рухому конструкцію, хтось показує дива гнучкості, тримаючись за ремінь безпеки шиєю, хтось без страхівки кружляє в повітрі. Сцену кілька разів заливає вода, голосно грає музика і течуть водоспади. Всіх використаних спецефектів і не перелічити. Апогеєм дійства є сцена, де просто чотири мотоциклісти кружляють у кулі, яка відкривається на висоті 10 м. Все разом дійсно це захоплює!
Об‘єднані Арабські Емірати – дійсно дивовижна країна. Тут є все, про що можна тільки мріяти – навіть сніг посеред пустелі. Треба тільки опинитися в правильному місці з правильними можливостями. Тепер тут можна плавати в морі і засмагати на пляжі, їздити на джип-сафарі в пустелю, купувати все, що заманеться, і насолоджуватися витворами мистецтва з кількасот-, а то й кількатисячолітньою історією. Єдине, чого тут поки немає – це гори. Але впевнені, що і це питання тільки часу. А поки просто обирайте що вам більше до душі – культура чи розваги – і, відповідно, вирушайте у Абу-Дабі чи Дубаї. Або ж об’єднайте одне з іншим.
Остап Процик
Фото автора
Ілюстрація: Оксана Лозинська