Все, що було в Таїланді, залишиться на YouTube», – кажуть, жартуючи, туристи. Однак беззаперечним є той факт, що кожен відкриває для себе свій Таїланд. Для когось він – усамітнення з природою і справжній рай на землі, для інших – безкінечні нічні клуби, тусовки та море задоволення.
Життя тут розмірене: робота, обід, відпочинок – все за графіком. Те, чого не встигнуть зробити тайці в цьому житті, надолужать в іншому. Усміхаючись, вони кивають головою і роблять все по-своєму. Мабуть, не випадково слово «тхай» означає «свобода».
А ще – Таїланд називають країною усмішок. Дійсно, тут усміхаються завжди і постійно. Річ у тім, що саме у тайській культурі не відповідати усмішкою на зустрічну усмішку – вважається моветоном. Тайці не напружуються, вони живуть без поспіху. У тайській культурі є спеціальний термін, який визначає стиль їхнього життя, – сабай-сабай. Це буття в комфорті та задоволенні. Водночас жителі Таїланду – дуже стриманий народ. Вони не виявляють почуттів на людях, тут ви не побачите бурхливих емоцій, криків радості та міцних обіймів.
Саме такий підхід до життя у Таїланді базується на концепції «5S». Ерши з них «сабай» – гармонія і комфорт. Вони кажуть: «Складне зроби простим». Санук означає задоволення. Все, що ми робимо в цьому житті, повинно приносити насолоду. Суай (з інтонацією вгору) – краса. Будь-яка річ, будь-яка справа має бути гарною. Супхап – чемність, доброзичливість, усмішка. Це невід’ємні складові у спілкуванні. Супхапхап – здоров’я, яке виявляється у ставленні до себе, у взаємодії з навколишнім світом та у виборі правильного харчування.
Королівство раніше називалося Сіам, тільки у 1939 році країна отримала сучасну назву. Сьогодні слово «сіам» у нас асоціюється уже з такими усталеними термінами, як «сіамські близнюки», «сіамські коти». Ми їх вживаємо у нашій мові, не замислюючись про походження.
Сучасний Таїланд – країна, де формально панує монархія, але король має представницькі функції. Тайці підкоряються королю, йому поклоняються, король – національний символ країни і захисник буддизму. Туристів попереджають відразу, що король – не тільки глава держави, а й посередник між людьми і вищими силами на землі. І в жодному разі не слід зневажливо відгукуватися про короля Таїланду, показувати пальцем на його зображення або на представників королівської сім’ї. За такі дії передбачено покарання до 20 років каторги, незалежно від громадянства і без права помилування.
Слід згадати, що Таїланд далеко не маленька країна, її населення становить понад 70 мільйонів осіб: 80% з яких етнічні тайці і лаосці. Щодо релігійних переконань, то 95% жителів сповідують буддизм, менше 5% – мусульмани.
Вже з першим ковтком повітря в аеропорту відчуваєш, що тут дуже спекотно і волого. Навіть довгоочікуваний дощ не приносить звичної для нас прохолоди, а повітря залишається парким. За словами місцевих жителів, останні роки країна вже так чітко не вирізняється сезонністю, тому приїжджати до Таїланду можна в будь-яку пору року. Сезон дощів не перешкоджає комфортному відпочинку туристів. Навіть якщо розпочинається тропічна злива, то триває вона до 30 хвилин на день, а в інший час світить яскраве сонце. Словом, тут вічне літо і тропіки.
У кожен новий день мандрування країною розумієш, що Таїланд – це не тільки пляжі, до яких звикли ми – туристи. Північ країни – це гірські ліси, там багато національних парків і заповідників. А ось північний схід Таїланду вважається найбіднішим регіоном країни – тут значна частина населення займається сільськогосподарськими роботами.
Центральна частина – найбільш розвинена. Тут сконцентровані основні виробництва країни, тут і Бангкок – столиця з населенням понад 8 мільйонів осіб. Сучасний мегаполіс. Місто контрастів, де розкішні хмарочоси розташовані поруч з міськими нетрями, дорогі ресторани – з вуличною тайською їжею, а буддистські храми – з вулицями розпусти.
Південь Таїланду, звісно ж, є рибацький краєм із основними портами країни. Це місце потішить якісним пляжним відпочинком завдяки прекрасним тропічним островам, що їх тут понад сто. Славнозвісний Пхукет – найбільший острів, він вважається найдорожчим курортом у Таїланді. Тут є все: від усамітненого сімейного відпочинку до гучного пляжу Патонг із найкращими ресторанами.
А відвідини островів поблизу Пхукета захоплюють дух своєю чистою і незайманою природою. Серед них Ко Тапу (oстрів Джейма Бонда) викликає особливе зацікавлення. Казковий світ морських печер, тунелів, смарагдових лагун, стрімких скель – він зачаровує. Розташований острів у Заливі Пханг Нга, безперечно – це одне з найкрасивіших місць на планеті, а ще – Морський національний заповідник королівства. А звання «Джеймса Бонда» острів отримав після того, як там зняли фільм «Людина із золотим пістолетом». Натомість до Пхі-Пхі їдуть за усамітненням і спокоєм. Острів Самуї славиться білими пляжами яскравими коралами і кокосовими пальмами. Це істинно райський острів. Більша частина території сотрова Ко Чанг вкрита непрохідними джунглями – він особливо зацікавить поціновувачів дайвінгу. Менш відомими є острови Ао По, Панак, Хонг, Нака та Пінгканг, однак природа тут – надзвичайна.
І неможливо не згадати про головне курортне місто – Патая. Всю його прибережну смугу займають пляжі з готельними комплексами. Неподалік є тигрові, крокодилячі і слонові ферми, знаменитий ботанічний сад мадам Нон Гнуч і парк Міні-Сіам, а для поціновувачів нічного життя – знаменита Волкін Стріт.
І справді – у Таїланді є те, чого не зустрінеш в інших країнах. Це так звані тайські вулиці червоних ліхтарів. Ставлення туриста до цієї частини тайської культури багато в чому залежить від правильного розуміння людей третьої статі – так толерантно тут називають транссексуалів. Це поняття знайшло своє місце в буддизмі, тому тут його сприймають спокійно. Чому саме в Таїланді їх так багато? Можливо, однією із причин є відкритість тайського суспільства. Крім того, вони дуже сконцентровані у туристичних місцях – від того і виникає ілюзія, що їх так багато. Насправді ж представники «третьої статі» становлять не більше 0,3% від населення. І потрібно розуміти, що все це є частиною туристичного бізнесу. За межами туристичних міст Таїланд – консервативна країна з доволі строгими релігійними переконаннями.
А ще в Таїланді справжній культ їжі. Їжа для цього народу – особливий ритуал. «Ти поїв» – один із видів привітань у Таїланді. Зазвичай тайці вдома не їдять, вони збираються на вулиці та у веселій компанії проводять трапезу. Місцеві жителі їдять до пізньої ночі. На вулицях на кожному кроці – прилавки і візки, їх тут називають «макашниці». Їжу в них відразу готують і продають. Ціни дуже низькі. Основа тайської кухні – це рис, макарони, кокосове молоко, фрукти і м’ясо. Перекусити тут люблять смаженими комахами. А взагалі, Таїланд – рай для вегетаріанців та веганів.
Специфіка їжі країни – один із аспектів, який мене хвилював перед мандрівкою. В результаті трапеза перетворилася на один із найцікавіших та найприємніших моментів. Скажу вам правду, страви тут – «пальчики оближеш». Серед перших страв найсмачнішим виявився традиційний том ям (Tom Yum) – кисло-гострий суп із морепродуктами. Недаремно кажуть, що він належить до найсмачніших страв у світі. Родзинкою відзначився також том кха каі (Tom Kha Kai) – курячий суп на кокосовому молоці. А ще є нудл-суп (Noodle soup) та сукі-суп (Suki soup), які також дивують оригінальністю смаку.
Різноманіттям морепродуктів тут нікого не вразиш – устриці та креветки смакують дивовижно у місцевому приготуванні. Багатим є і асортимент фруктів. Тільки зараз розумію, що навіть манго і ананас в Таїланді особливо солодкі та соковиті. А чого варті місцеві екзотичні фрукти – деякі з яких взагалі неможливо купити в супермаркетах та зустріти в інших країнах. Ось дуріан – король фруктів, туристів здивують також джекфрут, карамболь, лічі, мангостан, рам бутан, пітахайя та зміїний фрукт. Можу сказати з впевненістю – це не тільки неймовірне різноманіття зовнішнього вигляду та смаку, а й відкриття чогось нового, непізнаного.
Єдине, чого мені тут не вистачає, – солодощі в традиційному виконанні. Всі тістечка і солодкі страви тут готують на основі рису. Палітра кольорів і зовнішній вигляд заманює, однак насправді солодощі не такі смачні. Зацікавило незвичністю приготування і зовнішнім виглядом смажене морозиво – його створюють на очах у прохожих. Розповідати про смаколики в Таїланді можна багато, однак краще їх спробувати.
Аби відчути характер країни, варто також скористатися місцевим транспортом. У Таїланді громадський транспорт досить колоритний. Окрім автобусів і потягів на вузьких вуличках можна зустріти тук-туки, сонгтео та мото-байки – спасіння від будь-яких заторів. Рух у Таїланді лівосторонній і достатньо хаотичний, однак тайці звикли. Тротуарів тут немає. Найчастіше у транспортні неприємності потрапляють саме туристи. Навіть якщо ДТП стається не через провину туриста, то все одно закон буде на боці тайця. Таєць у своїй країні завжди має рацію. Чужоземець для них тільки фаранг – так тут їх називають.
Від перебування у Пхукеті виникає враження, що Таїланд живе лише завдяки туризму, але це не так. За словами місцевих гідів, на туризм дійсно припадає 17% економіки, але основа роль все одно належить промисловості – 43%. У межах країни розташовані численні японські, американські заводи, які займаються комплектуванням автомобілів та мотоциклів, а також виробництвом електрозапчастин та електроніки. У Таїланді також розвинене сільське господарство, у ньому задіяна майже половина населення. Країна є одним із найбільших експортерів рису, морепродуктів і фруктів. Однак відстань між бідними та багатими тут дуже велика, а середня зарплата сильно залежить від регіону.
Навіть розгулюючи нічними вулицями, в Таїланді почуваєшся в безпеці. Рівень злочинності в країні досить низький – і цьому є пояснення: тайці по-справжньому вірять в переродження. Якщо добре себе поводити і стежити за кармою, то в наступному житті ти будеш нагороджений. Псувати карму ніхто не хоче.
Тайський масаж, тайський бокс і ще багато родзинок країни приваблює мільйони туристів. Сюди приїжджають поціновувачі шикарних пляжів з білим піском, як у рекламі «баунті», та прихильники активного відпочинку.
До тих, хто захоплюються Таїландом, належать і українці. Все частіше люди залишають свої квартири у засніжених містах, аби приїхати сюди. Однак потрібно пам’ятати, що проживання тут потребує часу на адаптацію. Доведеться звикати до різних видів тропічних комах і навіть медуз в морі. На деяких вулицях Таїланду по-азіатськи брудно, а запах місцевої їжі дещо різкий через спеції.
Капунка – так висловлюють подяку тайці. І я хочу сказати «капунка» країні, яка відкриває в кожному нові грані людської душі, за гостинність, за натхнення і за позитив. Таїланд зустрічає і проводжає посмішкою, живе в гармонії зі світом, обожнює комфорт і красу, здоровий дух та тіло. Усе складне робить простим, а найголовніше – присутність великої мудрості у серці. Таїланде, ти прекрасний!
Вікторія Кізима
директор мережі туристичних агенцій
«Лояль Турістік»
http://loyal.com.ua