Прийшла зима. Біліший білого сніг ритмічно хрустить під ногами, а в повітрі витає запах новорічних мандаринок. Ех, брешу, вже не пам’ятаю таких зим. І взагалі, одного речення вступу, я думаю, буде достатньо. Тому давайте ближче до теми.
Кожен фітнес-тренер, дієтолог чи нутриціолог вважає своїм обов’язком напередодні зимових свят повідати світу про дієтичний рецепт олів’є, в якому майонез заміняють йогуртом. Я ж піду іншим шляхом і скажу вам, що ви можете зберегти фігуру в час січневого об’їдання із нормальним олів’є, печінковим тортом і навіть тещиною ковбасою, якщо, звісно, виконаєте усі мої вказівки.
Читач насупиться: «Як же так?!! Яка ковбаса?!! Який, в біса, печінковий торт?!! Ти – фітнес-тренер і повинен пропагувати здоровий спосіб життя!» Звісно, звісно…
Рекомендація на зимові свята уникати калорійної їжі слушна, але відірвана від реальності. А реальність така, що якщо ви зі своїм дієтичним олів’є заявитесь до тещі з села Ясениця, то ваше олів’є опиниться у вас же на голові, а ви урочисто будете виставлені за двері в 15-градусний січневий мороз. Я ж дам вам рекомендації, як не поправитись на свята, не ставши білою вороною за святковим столом. Ви дійсно можете їсти те, що й всі, і не набрати жодного зайвого кілограма, ба більше – схуднути. Для цього вам доведеться подужати цей текст до останньої літери і втілити мої інструкції в життя. Поїхали!

Щоб дати відповідь на запитання: «Як не поправитись на свята?», потрібно дізнатись, чому люди взагалі поправляються? Ні, не через солодке, ні, не через якесь міфічне «неправильне харчування». Все банально і до неможливості прозаїчно, ми поправляємось тоді, коли переїдаємо. Далі я мав би оперувати таким поняттям, як «калораж», розказувати про профіцит калорій, про ізокалорійний раціон і таке інше. Але я, як і мої колеги зі своїм дієтичним олів’є, ризикую відірватись від реальності, в якій пересічна людина не знає, не хоче і не буде рахувати калорії.
Отже, ми поправляємось, коли переїдаємо. Це знають всі, але є одне ключове уточнення. Це уточнення наскільки важливе, що на ньому ґрунтується вся стаття: ми поправляємось, коли переїдаємо систематично, регулярно і постійно. Взагалі набирання зайвої ваги – не такий вже й простий процес, воно потребує часу. Для того, щоб набрати один зайвий кілограм за добу, треба їсти в буквальному розумінні за чотирьох. Тобто щоб реалізувати чудернацький план «набрати кілограм жиру за добу», потрібно з’їсти все, що з’їдаєте протягом дня ви, ваша дружина і теща з тестем. Люди набирають зайву вагу дуже поступово, планомірно – з дня в день, споживаючи їжі трохи більше, ніж потребують. В рік – зайвий кілограм, а за 20 років — вже цілих 20.
Але традиції нашого народу такі, що за перших дві декади січня ми примудряємось набрати декілька зайвих кілограмів. Чому? Бо ми потомки людей, що жили, голодуючи, і в нас живуть їхні гени. А яку їжу може любити людина, що недоїдає? Правильно, калорійну: солодку, жирну і солодко-жирну. І саме під такою їжею гнуться наші святкові столи. За святковим столом смачно, напрочуд смачно! А якщо їжа смачна, її хочеться їсти, їсти і їсти. А щоб переїсти такої їжі, багато не потрібно. Тепер ви маєте розуміти, чому декілька зайвих кілограмів за зимові свята – сумні реалії. Але ж ви пам’ятаєте, що я вам обіцяв? Ви будете їсти олів’є, ковбасу і «Спартак» та не наберете жодного зайвого кілограма.

Я міг би просто дати вам свої рекомендації – і ви би їх до завтра забули. Я ж хочу, щоб у вас відбувся, як то зараз модно казати, інсайд, щоб ви посягнули саму суть. Коли ми споживаємо надто багато їжі, надлишок акумулюється в організмі у вигляді жиру. Жир – це збережена на майбутнє їжа. Коли ж ми недоїдаємо, організм «їсть» свої запаси жиру. Тобто, якщо ви сьогодні переїли, а завтра недоїли, то виходите на нуль. Це математика молодших класів.
Який стосунок це має до зимових свят? Прямий! Не всі перші 20 днів січня святкові. Є святкові, є й будні. У святкові дні ви святкуєте, як і всі, не ображаючи тещу, наминаєте її олів’є – переїдаєте. У будні ж сідаєте на дієту – недоїдаєте, і виходите в нуль, ніяких зайвих кілограмів. У святковий день трошки поправились, в будній – трошки схуднули. Фігура збережена! Коли святкові дні минають один за одним, святкуйте, переїдайте, тільки пам’ятайте, скільки днів ви переїдали, аби знати, скільки опісля недоїдати.
Як правильно недоїдати?
У святкові дні все просто, бери та й їж, що більше до вподоби, а от щодо буднього дня – дня недоїдання – мушу дати рекомендації. Є така нехитра річ, як голод, вона зводить усі спроби недоїдати нанівець. Тому недоїдати треба грамотно. Найкраща зброя в боротьбі з голодом – це їжа з невисокою щільністю енергії, яка містить клітковину та білок. На практиці в день недоїдання ви маєте харчуватись овочами, нежирним м’ясом та рибою. На сніданок – овочі з рибою, на обід – овочі з м’ясом, а на вечерю можна випити кефіру. Ви будете порівняно ситим (легкі прояви голоду – норма). Головне ж – змусите організм «з’їсти» той жир, який він накопичив на святого Василя, коли ви гостювали у кума Василя.
Таку стратегію харчування можете застосовувати не тільки на зимові свята, а й впродовж року. День народження в друга – святкуйте, веселіться, а на наступний день, будьте ласкаві, м’ясо з овочами.
А як щодо фізкультури?
Виконання дозованих фізичних вправ – це корисно. Вправи – розвинені м’язи, сила, витривалість та інші фізичні якості, але повертаюсь до теми статті. Фізичні вправи – це різні рухи нашим кістяком. Кістки рухаються завдяки скороченню м’язів. Щоб м’язи скорочувались, потрібен аденозинтрифосфат. А зараз – увага! Для утворення аденозинтрифосфату потрібна їжа. Зайвої їжі в нас нема (вище ж я вам описав, що ви вийдете в нуль, якщо будете виконувати мої рекомендації). А що робить організм, коли йому бракує їжі, уважний читач має пам’ятати. Правильно, він використовує «їжу», яку акумулював в собі у вигляді жиру. Він буде спалювати жир, який ви накопичували в собі роками, тобто ви будете худнути! Виходить, якщо ви виконуватимете вказівки, які я дав вам вище, і до того ж – ще й фізичні вправи, то не тільки не поправитесь на свята, а ще й, можливо, схуднете.

Потрібно докласти неймовірних зусиль, аби обмежувати себе в їжі, коли вона так смачно виглядає, а ще смачніше пахне за святковим столом. Я плекаю надію, що ці святкові дні ви проведете без докорів сумління за те, що з’їли зайве. Тепер у вас в руках є інструменти протидії зайвим кілограмам.
Веселих свят!
Тренер Віктор Мандзяк