Коли жінки почали боротися, як їм здається, за рівноправність з чоловіками – вони самі собі підписали вирок. Я вкажу на проблему, до якої це призводить, і запропоную простий для чоловіків і приємний для жінок спосіб, що вирівнює дисбаланс.
Як жінки втрачають ідентичність?
За останні два десятки років жінки одягли на себе штани, увійшли в діловий світ, навчилися приймати великі рішення і брати на себе відповідальність, почали заробляти хороші гроші, відчули себе самодостатніми і здатними управляти слабкими чоловіками. Прекрасно, хай буде так!
Але жінки не помітили одну маленьку деталь – відтепер у них перестали бачити Жінку. Найперше тепер у них бачать їхню роль. Вона – начальник. І тільки. Або ж – вона менеджер з продажу, або касир на заправці, або актриса, або викладач, або офіціантка, або HR.
Що роблять чоловіки? Підіграють. Тому вони для сучасних жінок, насамперед, співробітники, колеги, клієнти, хто завгодно, але – не чоловіки.

Пам’ятаю, як ще під час навчання в університеті хтось гукнув Олену Володимирівну (заступника декана мого факультету) словами: «Жіночко, жіночко, почекайте!». Вона обернулася і, строго дивлячись на автора слів, гордо відповіла: «Я не жінка. Я – заступник декана!».
У нас ще довго ця історія жила, як цитата, яку обігравали, намагаючись відтворити строгість інтонації і обурення прекрасної Олени Володимирівни. Нещодавно на тренінгу одна моя знайома, з якою я активно загравав, пожартувала про те, що вона не жінка – а тренер! Жарти-жартами, але чи не з’їхали ви з глузду, чудові мої?

Європейське безумство
До чого привела боротьба жінок за рівноправність в США та європейських країнах? До того, що за флірт з незнайомою жінкою чоловіка можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Зробив комплімент, пожартував, посміхнувся, затримав погляд на грудях – отримуй догану, плати штраф або сідай у в’язницю.
Можна розглянути як наприклад випадок Діани Шуригін – російської дівчинки-підлітка, яка помилково звинуватила хлопця у зґвалтуванні. Його посадили за ґрати. Або ж недавній випадок зі спортивним тренером, який просто сидів на дивані поряд з дівчинкою. Не торкався її, не домагався, навіть слова не сказав. По коридору ходили люди, гості, співробітники. Дівчинка поскаржилася батькові, що він в той момент займався онанізмом. Почалося розгляд, суд. Чи є докази? Немає. Але що в результаті? 8 років колонії і зламана доля одруженого чоловіка, у якого росте син.
Японське безумство
Ви коли-небудь дивилися на YouTube японські шоу? Якщо ні, подивіться! Майже всі вони пов’язані з темою сексу, сексуального приниження або розваги. Багато з них просто показують імітацію статевого акту, а в деяких цей акт відбувається. Звичайно, це виглядає кумедно, коли японцеві мастурбує красива дівчина, а він у цей час співає в караоке і не повинен збиватися з тексту.

А знаєте, чому вони всією країною дивляться ці шоу? Справа в тому, що у японців немає часу на особисте життя. Вони постійно працюють, дотримуючись ставлення один до одного, як до колег. Вони не обіймаються і не підпускають до себе близько навіть друзів. І що там вже говорити про те, щоб показати симпатію до жінки! Ти повинен тримати свої емоції при собі. Повний контроль! Тому суспільство саме себе лікує, транслюючи розважальні сексуальні шоу, а не інтелектуальні. Під час перегляду глядачі можуть добряче посміятися, тим – розрядити напругу, в якій вони всі живуть. Це такий вид терапії.
Харассмент – результат боротьби за рівноправність. Йдеться про домагання, що заподіює незручність чи шкоду, порушує недоторканність приватного життя особи. Така поведінка може полягати у прямих або непрямих словесних образах чи загрозах, недоброзичливих зауваженнях, грубих жартах.
Найчастіше харассмент має сексуальний характер. А причина цього в тому, що чоловікам заборонено проявляти своє ставлення до жінок. Якщо жінка недоступна для чоловіка, то з погляду природи вона – даремна. У ній немає сенсу. Вона – помилка. Що потрібно, щоб жінка стала помилкою? У ній повинні перестати бачити жінку. А замість цього – начальницю, директора, касира, коротше кажучи – соціальну функцію.
Але у цього є також інший бік – ще більш безглуздий. Цей механізм працює у відповідь: чоловік може подати в суд за домагання з боку жінки. Цьому теж є приклади. Ось що сталося з охоронцем відомої співачки Мераї Кері. Далі цитата з новинного порталу:
«Мерая Кері попросила прийти його до неї в номер під приводом допомогти пересунути багаж, а сама зустріла його напівоголеною в легкому халаті і почала натякати на секс. Чоловік не піддався на спокуси й покинув кімнату, залишивши зірку одну». Гаразд – просто залишив. Але він в суд подав.

Як чоловікові ставитися до жінок?
Найперше – у жінці потрібно бачити жінку, а не її ролі, імідж і список зіркових перемог.
А як це найпростіше зробити? Жартувати, говорити компліменти, іноді фліртувати. От і все!
Раніше я і сам якось несвідомо підігравав правилами цієї гри, але одного разу прийшов до тями і вирішив поставити все під сумнів. Невже я дійсно повинен вести себе стримувати з красивою офіціанткою, яка ось-ось принесе мені грибний суп-пюре? А я, наприклад, хочу з нею пожартувати, пофліртувати, зробити їй комплімент. Просто через те, що вона мила і красива дівчина.
Але не треба намагатися лестити, підігравати, приторно посміхатися або відпрацьовувати прийоми, яким навчають на курсах по пікапу. Вважаю, що така поведінка не є гідною чоловіка.
Прийшов ти в супермаркет – пам’ятай, що ти не тільки клієнт, але насамперед – чоловік, а касир – жінка. Посміхнися їй! Скажи щось, що не має стосунку до її роботи. Пожартуй про погоду. Побажай їй гарного дня і нічого не чекай натомість. Нехай завдяки тобі вона хоча б на хвилину посміхнеться.
Коли я приходжу в перукарню, то завжди починаю базікати з дівчатами, що там працюють. Ці жарти їм особливо подобаються – навіть якщо вони не надто вдалі. Їм приємно, що клієнт бачить у них не тільки функцію, а й живу людину! А інші чоловіки, які сидять мовчки і надуті, як тюлені, завжди залишаються в програші. Вони дивуються: ти прийшов стригтися, навіщо спілкуватися і жартувати з кимось?
Не будь козлом: загравай, посміхайся, жартуй, фліртуй, сміши жінку – навіть якщо вона начальник, партнер, офіціантка або касир. Навіть якщо вона зовні тобі не дуже подобається, знайди у ній щось гідне: посмішку, манеру спілкування, тактовність, гарні руки, стиль в одязі, тональність голосу, добре ставлення до тварин, сміх – неважливо, що це буде! Важливо, щоб вона відчувала, що ти бачиш у ній прекрасне!
Найперше жінок потрібно любити, а не розуміти.
Андрій Жельветро, психолог, бізнес-тренер
