Так вже склалося, що Мексика асоціюється для більшості людей з бідністю, текілою, буріто та торгівлею наркотиками. Але насправді земля загадкових Майя дуже багато, і не лише своєю історією та архітектурною спадщиною. Тут є абсолютно все для ідеального відпочинку: від розкішних готелів до екстремальних розваг. Тож якщо всі ближні країни вам уже набридли, хочеться чогось екзотичного, Мексика – потрібний напрямок.
Дорога до Мексики справді виявилась не близькою – більше 10 000 км. Тригодинний переліт з Києва до Парижу з привітними стюардами-французами став розминкою перед 11-годинним з Парижу до Канкуна. Мені завжди було цікаво, чим люди себе займають у таких довгих перельотах. Поспати не вдалося, але фільми та серіали таки врятували мене від нудьги.
Приземлились ми в Канкуні, курортному місті, в якому зазвичай люблять відпочивати американці. Але кінцевим місцем нашої подорожі була частина півострова під назвою Рів’єра Майя – узбережжя Карибського моря з піщаними білосніжними пляжами та бірюзовою водою. Вздовж узбережжя розташовані сотні розкішних готелів з бездоганним сервісом. Тут вам і площа готелю, яку за день не обійдеш, і сади з екзотичними фруктами, і величенькі ігуани та інші дикі тваринки прямо на території. Тенісні корти, гольф-поля, веломандрівки, водні розваги. Одним словом – рай для тих, хто шукає ідеального готельного відпочинку. Але за ним можна злітати і до ближчих Єгипту чи Туреччини. В Мексику ж вирушають за екзотикою. Тому ми поміж «лінивими» днями в готелі та на пляжі відправлялись на знайомство зі справжніми Мексиканськими Сполученими Штатами (саме так офіційно звучить назва країни).
Подорожувати самостійно гіди наполегливо не рекомендують. Коли ти запитуєш про ймовірність небезпеки, вони відповідають, що впродовж останніх років кількість злочинів значно знизилась. Але попри таку позитивну динаміку ця відповідь все-одно якось не до кінця надихає. Тож мандрували ми, виключно замовляючи екскурсії. Тут варто бути готовим викласти чималеньку суму, адже кожна екскурсія коштує для туриста від 100 до 200 умовних одиниць. Коли чуєш ці цифри, то починаєш розуміти, чому мексиканці так люблять свою роботу в туристичній сфері. Саме туризм приносить найбільше доходів країні та є одним з небагатьох варіантів джерел прибутку для місцевих жителів. Середня зарплата мексиканців на півострові $300-400. До того ж, у тутешніх сім’ях працюють здебільшого чоловіки, жінки виховують дітей і займаються домашнім господарством.
ЮКАТАН та МАЙЯ
Першочергово півострів Юкатан зацікавить туристів своїми численними пам’ятками культури племені Майя. Спадщина від них залишилась величезна, тож неодмінно варто послухати моторошні легенди і прогулятись старовинними кам’яними містами. Найвідоміші місця – міста Чичен-Іца, Ушмаль, Тулум, Коба, в кожному з яких є добре збережені піраміди та інші архітектурні споруди.
Проте чим більше слухаєш розповіді про майя, тим більше розумієш, що як би археологи, історики та науковці не намагались, розгадати таємниці давнього племені неможливо. Саме тому зараз існує така кількість міфів і легенд, які й розповідають туристам.
Одним з найпопулярніших міфів є те, що майя – давно зниклі племена. Насправді ж сьогодні на півострові Юкатан, в тому числі в Белізі, Гватемалі та Гондурасі живуть близько 6 млн майя! Розмовляють своєю мовою, існують за своїми звичаями. Сьогоднішня релігія майя є сумішшю християнства з традиційними давніми віруваннями. В кожному селі є свій шаман. І в усіх важливих життєвих ситуаціях майя звертаються по допомогу спершу саме до нього. Пожертвування дещо відрізняються від давніх – туристів в жертви не приносять, тож можна бути спокійними. В якості дарів ідеально підходить домашня птиця, спеції або свічки.
В давні часи людська кров справді грала у майя особливу роль. Вони вважали, що в ній перебуває душа людини і її життєва енергія. Богів вважали такими ж смертними істотами, як і людей. А людське жертвоприношення розглядали як акт, що продовжує життя богам. Найжорстокішим видом жертвопринесення було розпорення живота і виривання з грудей серця, яке ще б’ється. Але це ще не все!
Чого варта лише їхня гра у м’яч! Коли гравці мали забити важкий каучуковий м’яч у спеціальне кільце, не торкнувшись його руками чи ногами. Чим же тоді, думаєте ви? Стегнами, сідницями або передпліччям. Виграти в такій грі було складно, але життєво важливо. Ймовірно, що капітана переможеної команди приносили в жертву. Стародавні поля для цієї гри і досі добре збереглися. На одне з найбільших можна подивитися в Чичен-Іці, стародавньому місті майя, яке входить до списку нових 7 чудес світу.
ЧИЧЕН-ІЦА
На відміну від пірамід в Єгипті, піраміди в Мексиці використовували не як усипальниці правителів, а для релігійних ритуалів і жертвоприношень. В Мексиці їх збереглося більше тисячі. Але не всі вони доступні для відвідування, багато загублені в непрохідних джунглях, в багатьох тільки починаються реставраційні роботи.
Найвідвідуваніша піраміда Кукулькана (або піраміда Пернатого змія) розташована в Чичен-Іці з храмом нагорі, який служив місцем жертвоприношень. Саме сюди першочергово з’їжджаються цікаві туристи в дні рівнодення, щоб подивитися на природне явище, коли сонце освітлює піраміду так, ніби по ній спускається змій. І як вони тільки таке будували?
Піраміда вже майже повністю відреставрована, тож виглядає вражаюче. Але піднятись її сходинками, на жаль, не можна. Якщо ж таки кортить побачити старовинне місто з висоти піраміди, то варто поїхати в Кобу – місце пам’яток майя, загублене серед джунглів.
КОБА
В Кобі розташовані ще одні руїни стародавнього міста. Тут ви зможете насолодитися підйомом на головну 42-метрову піраміду. Варто пам’ятати про зручне взуття та головні убори, бо підніматись та спускатись слизькими сходами під палючим тропічним сонцем досить небезпечно. Але це того варте, повірте!
Велика територія археологічної зони Коба занурена в джунглі, якими можна прогулятися від однієї будівлі до іншої або скористатися безкоштовними послугами рікші чи взяти напрокат велосипед. До речі, професія рікші тут дуже престижна: попри маленьку офіційну зарплату, вони отримують щедрі чайові від кожного туриста. Зате за кілька доларів вам буде забезпечений цілковитий комфорт – навіть якщо несподівано почнеться тропічна злива, над вашою головою за лічені секунди буде відкрита широка парасоля.
ТУЛУМ
Тулум знаменитий як єдине з відомих міст майя, побудованих на березі Карибського моря. А ще це єдине з міст майя, обнесене стіною. Зазвичай племена не будували фортифікаційних споруд. Стіну звели наприкінці існування міста як оборонний засіб проти нападів кочових народів, поширених в той період.
Тут можна не тільки познайомитися з Храмом фресок і покритою елегантним різьбленням пірамідою Ель Кастільо, але і насолодитися чудовими видами руїн міста на тлі спокійних бірюзових вод Карибського моря. Ця археологічна зона займає перше місце серед туристів за відвідуваністю в провінції Кінтана-Ру і третє місце у всій країні після Чичен-Іци і Теотіуакана.
СЕНОТИ
Якщо ви вже вдосталь находились по стародавніх містах, саме час відпочити в одному з численних сенотів. Сеноти – це своєрідні колодязі, які утворилися після обвалу верхнього шару землі (фактично стелі) у печерах. Вони бувають різної глибини, різні за формою, але усі неймовірно красиві. На всій території Мексики їх близько 4000! Це унікальне явище, яке крім Мексики, ніде більше не побачите. Плавати в прохолодній воді сеноту було дуже цікаво, адже відчуття такі, ніби ти справді плаваєш в глибокому колодязі, а під тобою – 70 метрів глибини!
Свого часу майя знайшли застосування сенотам: вони використовували їх або для отримання води (тому що вода в них прісна та дуже чиста), або для жертвоприношень. А чому б і ні? Вони називали сеноти «воротами в царство мертвих».
ПАРК ШКАРЕТ (XCARET)
Шкарет (в перекладі з мови майя – «маленька бухта») – це унікальний і найпопулярніший, еко-археологічний національний парк Мексики. З пам’ятками древньої культури, тропічною природою, тваринами, що живуть майже на волі, прекрасними пляжами і яскравими вечірніми виступами артистів на тему історії Мексики.
Найнебезпечніші види тварин, такі як, наприклад, ягуари і пуми, огороджені глибоким ровом і невеликим кам’яним парканом, тож їх можна не боятися.
Тут ми пропливли півкілометра підземною річкою, позаймались снорклігном, відвідали черепахову ферму, погуляли парком метеликів. А за окрему плату можна ще й поплавати з дельфінами.
Ввечері усі гості парку збираються в театр на перегляд двогодинного шоу народних танців та славнозвісної гра в м’яча. Тому в парк краще їхати на цілий день.
Парк XPLOR
65 мільйонів років тому, пройшовши через атмосферу Землі, на півострів Юкатан впав астероїд. Вважають, що саме це і призвело до вимирання динозаврів. Басейн, утворений гігантським кратером, почав заповнюватися водою, яка просочувалася під поверхню і розмивала великі печери. Саме так протягом мільйонів років природа створювала підземні ходи парку пригод XPLOR, який однозначно варто відвідати, будучи в Мексиці.
Тут можна промчати по 13 канатних спусках, затамувавши подих від страху і насолоди водночас. Адже висота підйому варіюється від 8 до 45 метрів, а швидкість розвивається до 45 км/год. Це надзвичайно страшно, але дуже цікаво.
Тут ми поплавали по підземелях холодними бірюзовими водами, спробували підземний рафтинг (який був єдиним розчаруванням через свою повільність), покатались на швидких баггі серпантинами джунглів та печер, пролетіли над сенотами, сидячи на гамаках і приземляючись в прохолодну воду. Враження були неймовірні! Це ідеальне місце для сімейного відпочинку, яке поєднує в собі екстрім та естетичне задоволення від неймовірної природної краси парку.
ЦЕРЕМОНІЯ ТЕМАСКАЛЬ
Якщо вам, як і мені, закортить таки побачити справжнього шамана і доторкнутися до чогось таємничого – варто відвідати церемонію Темаскаль. Це ритуал очищення тіла, душі і духу. Справжній шаман, вогнище в якому символічно спалюєш весь негатив, півгодини в своєрідній бані з гарячою парою, що піднімається від каменів вулканічної породи, аромати трав, повна темрява, спів шамана і цілющі відвари рослин – ось його головні складові.
Сьогодні пройти ритуал може будь-який турист. Задоволення це недешеве: від $90 за годинне дійство. Мексиканці стверджують, що Темаскаль символізує черево матері-Землі та повертає втрачений зв’язок з планетою – те, чого нам всім не вистачає в сучасному світі.
Та попри усю цікавість до церемонії очищення, фізично витримати півгодини в самій бані мені було складно. Для цього треба бути фізично здоровим і не боятися темних малих закритих приміщень. Щодо ефекту, то було цікаво перебувати там, але чогось особливого я не відчула. Чи то недостатньо вірила, чи то думалось мені не про те. Але хочеться вірити, що це тому, що очищуватись моїй душі не було від чого.
ПЛАВАННЯ З АКУЛАМИ
Мало хто чув про те, що Канкун – одне з небагатьох місць, де можна пліч-о-пліч поплавати з китовими акулами.
Приблизно з середини травня і по кінець вересня китові акули припливають до невеликого острова Холбош, розташованого на стику Карибського моря і Мексиканської затоки.
Китові акули – найбільший вид з сімейства акул, але при цьому найбезпечніший, харчується виключно планктоном. Доросла китова акула може досягати 10-12м завдовжки. Тож туристи злітаються з усіх кінців землі, щоб поплавати між цими морськими гігантами і отримати незабутні враження на все життя.
Та попри всі пам’ятки архітектури, розваги та цікавинки Мексики, найбільше мені запам’ятались в цій країні люди. Усміхнені мексиканці випромінюють якийсь незворушний спокій. Вони настільки привітні і настільки щирі, що справжнього українця це навіть спочатку насторожує. Але дуже швидко звикаєш і так само широко усміхаєшся їм у відповідь.
Зоряна Войтів