Ще кілька місяців тому, коли кордони чи не 95% країн були для нас закритими, Домінікана за популярністю скидалася на докоронавірусний Єгипет. Трансатлантичні чартери відлітали щодня, ціни на тури були цілком прийнятними, а в сторіз друзів та знайомих можна було часто побачити характерного кольору море та фото з великими червоними морськими зірками.
Домініканська республіка – дивовижна країна, відкриття якої змінило історію цілої нашої цивілізації. Саме її першою на всій Західній півкулі побачив Колумб. Тут найбільші на території всіх Америк плантації цукрової тростини, купа смачних екзотичних фруктів, багато природних дивовиж і чудовий клімат. А ще Домінікані завжди вдається уникнути ураганів, які по черзі руйнівно налітають то на Гаїті, то на Флориду, Луїзіану чи інші американські штати.
Але коли бачиш такий бірюзовий карибський колір води та похилені пальми, забуваєш про все на світі та просто хочеш релаксу.
Ми вирушили у це екзотичне місце саме за цим. А ще щоб поблукати вічнозеленими джунглями, випити відомого місцевого рому та досхочу наїстися не лише бананів, ананасів, гуави та маракуї, але й спробувати дуже місцеві й екзотичні фрукти, як-от сапоту (цей яскраво-оранжевий і дуже солодкий плід росте лише у Карибському басейні).
На користь цього далекого напрямку зараз грає і той парадоксальний факт, що поки ідентичні тури для європейців коштують дорожче, тоді як для нас ці пропозиції досить прийнятні.

Історія
Історія Домінікани значно цікавіша і багатша, ніж в інших Карибських островів та країн, але тому, на жаль, і значно кривавіша. Саме до острова Еспаньйола, на якому розташовані сучасні Домініканська республіка та Гаїті, у 1492 році в пошуках морського шляху до Індії причалив Христофор Колумб. Саме тут він знайшов небачені до того природні багатства, тубільські племена, унікальну природу. Саме відкриття цього регіону дало людству тютюн, какао, гамак та додало до нашого лексикону слова «ананас», «ураган», «ігуана», але водночас принесло великі нещастя та страждання місцевим жителям – індійцям таїно.
Колумбова «знахідка» назавжди змінила історію людства, однак всього за кілька десятиліть стерла з лиця землі не одну цивілізацію. Перша експедиція дала можливість отримати благословення королеви на наступну, в яку на 17 кораблях вирушило вже до 1 тис. людей. Тоді відкрили сусідні острови: Пуерто-Рико, Домініку, Ямайку, а на території Домінікани почали з’являться перша на Західній півкулі інфраструктура. Європеїзація та колонізація регіону розносила славу про Новий Світ все далі по Старому, однак призвела до майже повного винищення місцевих народів. Їхнє місце почали заповнювати невільниками з Африки, а вплив іспанців поступово перебрала на себе Франція, яка за часів правління Наполеона Бонапарта називала острів своєю найбагатшою колонією. Потім Домінікана і переходила до Іспанії, і кілька разів проголошувала незалежність, і навіть висловлювала бажання стати штатом США, аж поки таки після ряду революцій та переворотів не набрала обрисів знайомої сьогодні нам країни. Демократичного, райського, однак небагатого куточка Землі, який тільки розвивається.

Столиця
Як типова столиця колишньої колонії Санто-Домінго виглядає характерно: тут є старий колоніальний історичний центр XVI століття, оточений бідними та криміногенними районами, та даунтаун – діловий «центр» міста, збудований на околиці, якомога далі від злочинності.
Але, як нам вже відомо, цінність Домінікани та її столиці – в історії. Адже розташоване в гирлі ріки Асама Санто-Домінго – хоч і не перше поселення колонізаторів в Америці, однак це перше місто та порт, який забезпечував провізією всіх моряків. Це додає тутешнім місцям неповторного шарму та унікальності, адже у Західній півкулі молода колонія була першою у всьому. Тут:
- організували найдавніший порт Нового Світу;
- збудували найстаріший постійний населений пункт Америки;
- відкрили перші собор, університет, бібліотеку;
- звели першу фортецю європейського типу;
- вимостили бруківкою першу вулицю.
Більшість з цих споруд доволі добре вціліла, тому дуже радимо подивитися. Якщо любите архітектуру, вам неодмінно сподобається.

Даунтаун Санто-Домінго, навпаки, виглядає дуже сучасно, охайно та місцями елітно. Розташований він 10 км від колоніального центру, тому без таксі не обійтися – інакше добирання може бути сповнене пригод. Зате дібравшись сюди, можете піти на шопінг, посидіти в трендових ресторанчиках та побачити, що таке сучасна Латинська Америка.
Якщо ви чули про сеноти, але не бували на півострові Юкатан, матимете нагоду побачити лайтову версію цих печерних озер. На території міста розташований парк «Три ока», до якого входять 4 озера. Останнє з яких дуже мальовниче та мало чим поступається деяким з мексиканських.
Завершити знайомство з непляжною Домініканою радимо найконтроверсійнішою спорудою країни – Маяком Колумба. Відкритий самим Папою Римським у 1992 році він досі породжує немало суперечок про свою (не)потрібність і доцільність витрачених коштів: на будівництво офіційно пішло $70 млн. Згори архітектурно маяк має форму хреста, а фасад спереду нагадує східчасту піраміду мая. Це, на думку проєктантів, мало стати символом об’єднання європейської та місцевої цивілізацій.
З негативного монументу закидають те, що зараз тут загосподарьована лише невелика частина приміщень; маяк збудований в одному з найкриміногенніших районів міста; красу будівлі всі оцінюють по-різному; а в те, що саме тут похований Христофор Колумб, вірять хіба місцеві. Отак накреативлять архітектори, а простим людям потім з цим жити.


Пляжний відпочинок
Це те, заради чого країну відвідують першочергово. Практично усі Карибські острови оточені чудовими пляжами, і Домінікана тільки підтверджує це правило. Не всі вони однаково райські, проте всі точно красиві. Одні з них зелені з мальовничими ландшафтами, інші – широкі з білим піском. Треті – більше скелясті, іноді навіть зовсім без піску. Однак всіх їх омиває чистенька і тепленька вода, а коралові рифи гасять великі хвилі, створюючи ідеальні умови для купання практично завжди.
Якщо оберете хорошого рівня готель, то будьте певні, і пляж вас не розчарує. Особливо в обід, коли під потужними променями сонця вода набуває особливого карибського кольору.

Найпопулярніші регіони для пляжного відпочинку – це Пунта-Кана та Баваро, розташовані на крайньому сході острова і країни, на березі Атлантичного океану. Під спільною назвою La Costa del Coco, або Кокосове узбережжя, вони об’єднують в собі 32 км пляжів з біленьким піском і чистою водою.
Охочі купатися в Карибському морі вирушають в регіон Ла-Романа або в містечко Баяібе. Окрім красивих пляжів, тут поряд розкинувся Національний парк Котубанама з прісними струмками, печерними озерами, незайманою природою та унікальною фауною.
Морські прогулянки
Домінікана прекрасна всюди – її природа унікальна, адже на такій відносно невеликій території розкинулися 12-18 різних кліматичних зон. Це і тропіки, і пустеля, і гори зі снігом. Розваг тут може бути нескінченне різноманіття.
Однак №1 для туристів завжди буде море. Як Атлантичне узбережжя, так і Карибське по-своєму прекрасні та особливі, і пропонують різноманітні морські прогулянки та розваги: катання на човнах, риболовлю на марліну та іншу цікаву рибу, вечірки на яхтах, плавання на сап-бордах, вітрильниках, парасейлінг, серфінг, кайт-серфінг, дайвінг, снорклінг. До них додаються польоти на гвинтокрилі над пляжем та морем. Це класна можливість побачити море і коралові рифи згори.
Також, щоб побачити різноманіття пляжів та морської фауни, туристи їздять на острови Саону та Каталіну, півострів Саману. Поряд з островом Саона є «природний басейн», де живуть великі морські зірки, а сам острів відомий білосніжними пляжами та яскраво-блакитною водою. Самана – домівка великих морських черепах та китів. Вона зеленіша, рельєфніша і добре презентує природу Атлантики.
Непляжні розваги
Історія Домінікани досить коротка, тому питання пізнавальних екскурсій або історичних місць можна закрити хіба поїздкою до столиці Санто-Домінго.
Якщо ви зупинитеся в регіоні Пунта-Кана і забажаєте помірного екстриму, рекомендуємо парк розваг La Hacienda. За $99 ви тут зможете покататися на баггі, конях, вирушите на мінісафарі джунглями до типового домініканського мінісела, підніметеся на гору на крісельному підіймачу, а спуститеся на 5 лініях зіплайнів, а на додачу – ще й швидкий роупджампінг з вежі.

Окрім цього, тут вистачає схожих парків розваг, стежин для хайкінгу, маршрутів для поїздок джунглями на баггі, квадроциклах. Немало тут і національних парків, які створять незабутні тропічні враження.
Домінікана – досить небагата країна, де за межею бідності живе до 80% населення. Криміногенна ситуація тут не найкраща, громадський транспорт не розвинений взагалі, білим людям самостійно пересуватися островом безпечно не всюди. Але своєю природою, статусом «воріт до Америки», можливостями для комфортного відпочинку, сигарами та ромом вона заманює, тримає та змушує повертатися туди знову і знову.
Остап Процик