Є жінки, які сяють, наче діаманти. А є, як надсучасний родич діаманту графен, – найтендітніші та найміцніші. Прогнозують, що графен, який у 200 разів міцніший за сталь, використовуватимуть для космічних технологій, а в медицині для наноботів. За жінками з характером графену майбутнє країн. Сьогодні розмова саме з такою жінкою, Марією Малачинською, керівником Львівського перинатального центру та кандидаткою в депутати.
Ви кандидат медичних наук, заслужений лікар України з 25-річним практичним досвідом. Чому вирішили йти в політику?
Це топ-питання до мене протягом останнього місяця. Я свідомо прийняла рішення балотуватися в депутати Львівської обласної ради від Народного Руху України. Щодня працюю у великій комунальній установі з майже 600 фахівцями у підпорядкуванні, приймаю десятки пацієнтів. І реально оцінюю ситуацію в медицині протягом двох десятиліть. Так, реформи почалися. Але не все так чудово, як поспішають запевнити деякі політики. Невирішених питань у сьогоднішніх складних реаліях, ще й пов’язаних з пандемією ковіду, дуже багато. Я могла би успішно працювати в приватній медицині, але вважаю, що будь-яка людина, незалежно від рівня достатку та місця проживання, має право на якісну медичну допомогу. На прикладі Львівського перинатального центру, який маю за честь очолювати, можете прийти та оцінити, що за підтримки керівництва області, громадських організацій та бажання працівників абсолютно реально запустити роботу комунальної медичної установи на рівні кращих світових стандартів. Обладнання для реанімацій та операційних 2018 року випуску, комфортні умови перебування, а найголовніше – 35-річний досвід фахівців створили в комплексі унікальний центр матері та дитини. Це стереотип, що державне гірше за приватне. В умовах конкуренції держава може гідно забезпечити високотехнологічні галузі медицини – акушерство, неонатологію, хірургію, стоматологію тощо.
Ви хочете в політику найперше для того, щоб працювати для покращення медичної сфери?
Я знаю медичну галузь зсередини, бо пройшла шлях від медичної сестри до практикуючого лікаря. Це моя пристрасть, яка щодня мотивує. А медицина та політика – це взаємозалежні сторони однієї медалі. Як ми можемо збільшити народжуваність здорових малюків без економічної стабільності родин?! Без соціальних гарантій?! Тому я акцентую увагу на проблематиці, яку добре знаю і можу бути корисною, – медицині та соціальній політиці.

Жінка та політика. Жінок в політиці значно менше. Як вважаєте, чому? І чи потрібно вирівнювати цю статистику?
Якщо оцінювати по світу, то жінок дійсно менше. Але які це жінки – доленосні зірки для своїх країн! Прем’єр-міністри Маргарет Тетчер в Англії або Голда Меїр в Ізраїлі, наприклад. Так от, «залізна леді» Тетчер сказала чудову фразу: «Якщо хочете щось обговорити – йдіть до чоловіка. Якщо хочете реально зробити – йдіть до жінки».
Що стосується України, то жінка з давніх-давен була берегинею роду. Ми – господині, які здатні й лад навколо себе навести, і складні проблеми вирішити, і рідну землю при потребі боронити. Просто у кожної по-різному складаються життєві обставини. Питання не в статі, питання, що в голові та на серці. Якщо людина аналізує, працьовита, а в серці непідкупна любов до рідного краю, то хіба принципово, чоловік це чи жінка?! А штучно «вирівнювати» нічого не треба, особливо статистику.
Як ставиться сім’я до вашого рішення балотуватися?
Мій чоловік Микола є політиком з досвідом. А старший син Назарій вчиться на третьому курсі Українського католицького університету на факультеті «Етика, політика, економіка». Тому політична проблематика супроводжує нашу сім’ю в режимі 24/7. Рідні розуміють мене, а я підтримую своїх чоловіків. Насправді поєднувати побут, основну роботу та політичну діяльність досить складно, хоча все це тримає в тонусі. Я на собі відчуваю, що потрібно вдосконалювати в кожному з цих напрямків.
Який округ ви обрали? Та які основні проблеми бачите в ньому?
Балотуюся по Залізничному, Шевченківському та Галицькому районах міста Львова. Вважаю, що проблематика по різних районах є подібною – інфраструктура в місцях новобудов більш-менш відповідає сучасним вимогам. А ось вторинний житловий фон вимагає оновлення комунікацій, освітлення, не вирішене питання сортування та утилізації сміття. Бракує озеленення, інтерактивних просторів для дітей різного віку, недостатня кількість дитячих садків та секцій за інтересами, непродумана профілактична робота за різними медичними напрямками тощо. В ідеалі родини в межах району проживання хотіли би обрати все необхідне для роботи та дозвілля. Тоді й корків на дорогах було би менше.
Чи є у вас передвиборча програма та які її основні цілі?
Традиції Руху протягом трьох десятиліть не змінилися. Це традиції християнської моралі, свободи, демократії та невтомної праці, яка приносить фінансову стабільність. Я повністю розділяю цілі колег. Крім того, впевнена, що кожна людина має займатися тою справою, яку знає й любить. Моя основна ціль – якісні медичні послуги округу: немовлят, дошкільнят, школярів, студентів, активно працюючих та людей активного довголіття. Ані вагітність, ані вік не є хворобами. Профілактика – це завжди логічніше та дешевше, ніж лікування. Ніби прописні істини, але чомусь проходять повз нас. Зараз динамічний час і люди різного віку хочуть жити динамічно та здорово. Життя – це рух! Тому голосуйте за мене та Народний Рух України!
Зоряна Войтів