Живучи у шаленому ритмі, іноді ми ніби розряджаємося. З’являється втома, апатія, зникають будь-які бажання. Не завжди вдається полагодити себе самостійно, навіть краще, аби хтось допоміг. Тоді саме час звернутися до людини, котра лікує «душу» – психотерапевта. Як правильно обрати фахівця, чим є психотерапія сьогодні: трендом чи потребою, та чому вона таки працює, дізналися у засновниць центру психотерапії «Верде» Віти Кайгародової та Ольги Конюх.
- Розкажіть, що розуміємо під психотерапією?
Віта: психотерапія – дослівно означає лікування душі, це терапія словами, бесідою. Вона відрізняється від консультації психолога чи медикаментозного лікування. Також психотерапевт може використовувати додаткові техніки. Проте основним інструментом є стосунок із самим психотерапевтом.
Ольга: так, найважливішим є особистість психотерапевта, його кваліфікація та зацікавленість. Працюємо у різних напрямках: десь звертаємо увагу на спосіб мислення, десь – на почуття чи несвідомі процеси, та це завжди розмова двох людей.
- Очевидно, що з початком пандемії допомога психотерапевта стала
актуальною для багатьох людей. Як і чому психотерапія працює?
Ольга: може здатися, що в у психотерапевтичному процесі немає нічого особливого, наче це розмова з другом. Насправді ж створюється певний психологічний простір, коли під час прийому терапевт зосереджує увагу тільки на пацієнтові та його внутрішньому світі. Терапевт має знання, досвід, навики для того, щоб допомогти людині зрозуміти, що і чому її болить. Він не розповідає про себе, не дає порад чи наказів, хіба що може порекомендувати, скажімо, займатись спортом чи достатньо висипатися. Ми працюємо з психікою, фізіологічною основою якої є мозок, тож результат приходить повільно. Зміни відбуваються внаслідок утворення нових нейронних зв’язків. З погляду фізіології на це потрібно якнайменше чотири місяці. І ми ніяк не можемо допомогти клієнту за 4-5 сеансів. Власне, тому психотерапія працює, що людина вчиться по-новому справлятися зі своїми життєвими труднощами, інакше думати, будувати здорові стосунки.

Віта: це важливий процес, і до вибору психотерапевта треба підійти відповідально. Особливо сьогодні, коли більшість людей складно переживають постковідний синдром. Часто чую від друзів, знайомих, що у когось після хвороби виникали суїцидальні думки, в когось апатія, порушення сну та інші симптоми. Карантин, невідомість цей стан тільки загострюють. Вкрай важливо стежити за своїм здоров’ям, зокрема, психічним.
- Чи бували випадки, коли ви не могли допомогти клієнту?
Ольга: звичайно, у нас є певні межі компетенції. Якщо бачимо, що для клієнта лікування не буде ефективним, говоримо про це. Іноді психотерапія може бути допоміжним методом лікування. Інший випадок – коли між пацієнтом та психотерапевтом не виникає продуктивного робочого альянсу. Так само немає сенсу звертатися по допомогу, якщо людина сама не вірить в її ефективність. Дослідження показують, що психотерапія працює у 80% випадків. До того ж її результат зберігається навіть через півроку чи рік після завершення прийомів.
- На що звертати увагу, коли обираємо психотерапевта?
Віта: рекомендації та відгуки – це добре, але набагато важливішим є відповідна освіта. На жаль, наразі це питання в Україні погано регулюється. Окрім базової освіти психолога або медичної, повинна бути ще й психотерапевтична. Також важливий критерій – приналежність психотерапевта до певного професійного осередку. Наприклад, зайшовши на сайт УСП (Українська спілка психотерапевтів), можна подивитись чи терапевт є в реєстрі. Також різні школи (напрями) мають свої спілки. Організація слідкує за отриманням відповідної освіти, має свій етичний кодекс, при ній створена етична комісія. Це дає захист для клієнта у випадку, якщо психотерапевт нашкодить йому, тоді він буде нести за це відповідальність. Також майже усі психотерапевти активно вчаться. Наприклад, в нашому центрі «Верде» кожен фахівець відвідує супервізії, інтервізії, семінари, має досвід власної терапії. Це для нас є важливим показником і обов’язковою умовою на початковому етапі співпраці.

- Що здебільшого турбує клієнтів?
Ольга: Коли людині недобре, вона не може спокійно працювати, будувати стосунки, насолоджуватися життям, тоді вона звертається до нас. Можливо, що у неї депресія, тривога, панічна атака, або вона невпевнена у собі, відчуває себе гіршою за інших. Все це по-різному проявляється.
- Як зрозуміти, коли краще звернутися до психотерапевта?
Ольга: тут є певна складність. Якщо людина пережила важку ситуацію, вона переважно цілком здатна сама справитися. Якщо ж таких стресів багато, чи вони хронічні, тоді потрібна психотерапія. Основний критерій, коли час звернутися по допомогу, – якщо людині погано тривалий час. Наприклад, депресію діагностують, коли симптоми тривають від двох тижнів до місяця.
Віта: однак, це не означає, що треба звертатися тільки тоді, коли зовсім зле. Деякі люди не мають симптомів розладів, але їх щось мучить, вони відчувають дискомфорт. Цьому теж можна зарадити. Проте, якщо людина немотивована, не довіряє психотерапевту, тоді лікування навряд чи працюватиме. Має бути готовність та налаштованість, розуміння, що таке психотерапія, як вона працює.
- Що є звершеною психотерапією?
Ольга: насамперед потрібно розуміти, що психотерапія не вирішить абсолютно всіх життєвих проблем. Для нас головне, щоб людина навчилася справлятися з проблемами продуктивно. Не напиватися чи купувати квиток до іншої країни з виникненням найменшого конфлікту, а вирішувати його, брати на себе відповідальність. Працювати, творити і любити. Якщо досягнути такого результату, то терапію можна вважати завершеною.
вул. Романчука, 14 тел. +38 (067) 471 10 73
verde.lviv@gmail.com skype: verde_psy
Розмовляла Юлія Осим