22-й чемпіонат світу з футболу в Катарі здивував своєю різноманітністю та масштабністю. До грандіозної події цієї зими збудували ціле футбольне місто. Як Катар став найдорожчим господарем чемпіонату світу та скільки ж довелося заплатити?
20 листопада стартував чемпіонат світу з футболу, який цьогоріч приймав Катар. Уперше в історії турнір проходив у країні Близького Сходу, тому через аномальну спеку його перенесли на зимовий період. Підготовка до чемпіонату розпочалася ще 2010 року – відразу після того, як світ дізнався про місце його проведення. Для цього в Катарі збудували ціле футбольне місто зі стадіонами. З вісьмох стадіонів сім катарці побудували з нуля, витративши близько 6.5 млрд дол. Загальні витрати на ЧС-2022 оцінюють у неймовірні 220 млрд дол. Для порівняння, рекорд із витрат належав Бразилії, що 2014 року задля головної події футбольного світу брязнула гаманцем на 15 млрд дол.
Та попри таку фінансову аномалію Катар має все ж виправдати всі витрати на чемпіонат. Необхідно, щоб турнір покращив життя суспільства, однак із цим є певні нюанси. Найбільше запитань до експлуатації стадіонів після закінчення чемпіонату світу. Адже згодом країна з населенням 2.8 млн осіб не матиме жодної користі від спортивних споруд. Раніше повідомляли, що три стадіони й далі прийматимуть матчі, а п’ять демонтують або ж суттєво зменшать у розмірах і використовуватимуть не за призначенням. Проте деякі експерти вважають, що з такою інфраструктурою Катар може претендувати на проведення матчів Ліги чемпіонів і Ліги Європи.
Питання вартості не єдине, що могло б шокувати. Протягом останнього десятиліття трудові мігранти жертвували життями, створюючи нове футбольне місто в Катарі. Міжнародні захисні організації звинуватили Катар у використанні примусової праці на стадіоні імені Халіфи. Загалом повідомляють про тисячі загиблих трудових мігрантів.
А що ж ФІФА? Для Міжнародної федерації футболу чемпіонат світу – це основа доходу, тому вона зацікавлена лише в тому, щоб подія відбулася чітко й злагоджено та принесла значні прибутки. Звісно, цей захід може бути доволі дорогим для господарів, проте витрати ФІФА не цікавлять.
Тож одна з найвизначніших подій 2022 року в Катарі приголомшила світ колосальною сумою у 220 млрд дол. і водночас порушила права людини, які ФІФА захищатиме для свого комфорту.
Руслан Бодруг