Вам, мабуть, давно відомо, що діаманти – це не просто красивий дорогоцінний камінь, це – інвестиція. Але ж коли саме діамант справді є вдалим вкладенням грошей, а коли – лише коштовністю? Як визначити справжню цінність каменю? Хто може у цьому допомогти? Про усі таємниці дорогоцінних каменів «ЕГОЇСТ» поспілкувався зі спеціалістом ювелірного бутика «Колекція» Олександром Бєлкіним.
Олександре, розкажіть нам, хто саме є експертами з дорогоцінних каменів?
Експертами з таких дорогоцінностей є гемологи. Це фахівці, які можуть визначити вид каменю, його походження, відрізнити синтетичні аналоги і імітації дорогоцінних каменів від природних.
На мою думку, сьогодні найбільш кваліфіковану відповідну освіту можна здобути в Гемологічному інституті Америки. Я також надаю перевагу не лише спеціалістам, які мають сертифікат у цій сфері, а й намагаюсь працювати з камінням саме із цією сертифікацією.
За вашими спостереженнями, чи часто люди звертаються до фахівців при придбанні дорогоцінностей?
До нас у бутик, в «Колекцію», часто звертаються люди, які найперше розглядають купівлю прикрас як інвестицію. Багато з них віддають перевагу такому виду інвестиції як альтернативі банківській системі або ринку нерухомості. Вони ж не настільки стабільні, як хотілося б.

Дорогоцінне каміння – це ті інвестиції, які ви завжди зможете взяти з собою. Їхня цінність щороку зростає. Людям важливо бути впевненими у тому, що вони купують. А допомогти у цьому розібратися може лише досвідчений спеціаліст. Саме тому для цього звертаються у наш бутик.
Навіть якщо наші клієнти мають намір придбати колечко для освідчення, прикраси для ювілею чи іншої пам’ятної дати, ми завжди пропонуємо розглянути варіант купівлі діаманту з відповідним сертифікатом, який матиме також і інвестиційну цінність. Вже потім на основі цього каменю виготовляється прикраса.

Більшість діамантів у нашому бутику мають GIA – сертифікати Гемологічного інституту Америки, лабораторія якого має свої підрозділи практично у всіх великих країнах світу. Такий сертифікат – гарантія того, що камінь має відповідні характеристики, він ліквідний і є інвестицією.
Багато людей знає, що камінь має мати сертифікат. Однак, мабуть, далеко не у всіх місцях можуть підтвердити те, що саме цей камінь відповідає саме цьому документу.

Сертифікати GIA характерні тим, що у них прописані практично усі характеристики каменю, які впливають на його вартість: чистота, колір, огранення, полірування, симетрія. Якщо це діамант розміром від 1 карата, у сертифікаті неодмінно є особлива відмітка про гравіювання. На рундисті, боковій смужці діаманта, є вигравіюваний номер каменю. Кожен охочий, знаючи цей номер, може зайти на сайт GIA і перевірити, чи справжній цей сертифікат, чи відповідає номер діаманту номеру сертифіката і так далі.
Чи гарантуєте ви клієнтам свого бутика, що діаманти відповідають сертифікатам?
Саме тому до нас звертають – ми і є цією гарантією! Наша основна особливість і перевага – це довіра. Людина знає, куди вона приходить за дорогоцінним камінням, і знає, що може бути впевненою у своєму придбанні на 100%. Найважливіше у придбанні діаманту – це завжди довіра до того бутика і тієї людини, в якої ви його купуєте. А ця довіра не з’являється просто так – її потрібно заслужити роками.

Купівля кожного каменю перевіряється декількома етапами. Наприкінці – ще мною. Завдяки тому, що ми працюємо давно, я маю можливість обходитись без посередників – купувати діаманти прямо на біржі. Це безпосередньо впливає на ціну каменю.
А як щодо вартості діамантів? Чи варто їхати за кордон, аби їх придбати?
Багато наших клієнтів подорожують світом, в тому числі – і в ПАР, яка вважається батьківщиною добування дорогоцінного каміння. Вони сподіваються, що там зможуть купити діаманти за значно нижчою ціною. Насправді ж, якщо вміти розбиратися в характеристиках каменів, то вартість діамантів практично ніде відрізнятись не буде. Вона є стандартною – і коливання в ціні може бути незначним. Різниці між купівлею діамантів в інших країнах практично немає.
Чому ж ціна в країні, яка видобуває камінь, не нижча?
Мало кому відомо про такий нюанс, що сьогодні понад 90% огранки усіх каменів, які будь-де добуваються, проводять в Індії. У них працює дуже велика державна програма, що дозволила виділити великі території та потужності під цю справу. Неважливо, де камені добули, вони все одно потрапляють в Індію. Щоправда, огранення не завжди ідеальне. Буває, що бренди для того, аби поставити діамант у свою прикрасу, ще проводять додаткову огранку. Але початкова проводиться саме в Індії, в тому числі й завдяки дешевій робочій силі. Тому далеко не факт, що камінь, який видобули в ПАР, там і отримав огранку.

Аналогічно помиляються і ті, які думають, що діаманти з якогось туристичного місця Європи мають гарантію якості. Давати певність, що камінь якісний і відповідає своєму сертифікату, може лише людина з відповідною освітою.
А чи бувають нечесні продавці та чи існують способи махінацій з сертифікатами?
Звісно, людський фактор існує усюди. Іноді до каменю, який має не дуже високі характеристики, недобросовісні продавці пропонують інший сертифікат, що автоматично завищує його ціну. Необізнаний клієнт не може самостійно визначити, чи відповідає діамант сертифікату, і купує. Його обдурили. Таке може статись незалежно від того, який це магазин – в Європі, Африці чи деінде. Людський фактор не має географічних кордонів.
Існує також нюанс із закріпками. Ідеальною вважається закріпка Тiffany з 6 лапками. Якщо камінь – понад карат, я рекомендую саме її. Це і красиво, і надійно. Але існують закріпки, які закривають майже весь рундист діаманту. Такі дають можливість нечесним продавцям цим скористатися. Камінь з якимось дефектом може бути прикритий закріпкою – і зверху цього ніхто не побачить. Така прикраса може бути красивою, але, звичайно, не інвестицією.
Розкажіть детальніше, чому рекомендують спочатку купувати діамант, а потім робити прикрасу?
Тут все просто: у прикрасі значно важче зробити експертизу каменю. Навіть досвідченому спеціалісту. Метал, з якого вона зроблена, у будь-якому разі віддає свій відтінок на камінь. В ідеалі потрібно розкріпити виріб, зробити експертизу діаманту, а тоді вставити його назад. Тому в більшості випадків підбирається спочатку камінь з відповідними характеристиками, які потрібні клієнту, і вже на основі нього робиться ескіз – так виготовляється сама прикраса.
Які саме діаманти можуть бути інвестицією?
Це камені з топовими характеристиками. «Верхні» кольори D, E, F, без великих включень – в ідеалі VVS1, VVS2, які навіть спеціаліст може розгледіти лише в 10-кратну лупу. Якщо ви зайдете в будь-який ювелірний магазин і побачите у діамантів легкий відтінок сірого або коричневого кольору, то це автоматично зменшує його вартість в декілька разів. Це, звісно, приємно за ціною, але такий камінь ніколи не буде інвестицією.

Якщо ж ви купуєте діамант з топовими характеристиками, то він є інвестиційним. Я працюю з 2007 року – і за цей час камені постійно зростають в ціні. З діамантами чудес не буває. На камені з хорошими характеристиками не буває знижок.
Але не все те, що блистить, є натуральним. Зараз на ринку багато так званих синтетичних та інших діамантів. Що ви можете розповісти про них?
Сьогодні з діамантами, аби покращити їхні характеристики і продати, можуть робити все, що завгодно. Можна знайти як натуральні діаманти, так і синтетичні, вирощені з допомогою спеціальних технологій. При цьому відрізнити їх надзвичайно складно, навіть якщо ви – хороший спеціаліст.
До того ж зараз існує багато методів так званого «покращення» натурального діаманта. Наприклад, коли натуральний камінь під дією високого тиску і температури набуває значно кращих характеристик, ніж це було початково. Насправді він в рази дешевший, ніж діамант, який з самого початку має такі характеристики. Проте в паспорті GIA неодмінно вкажуть, якщо камінь, який ви хочете придбати, пройшов додаткову обробку.

Наприклад, діамант може бути «лікований» – так називають процес, коли за допомогою лазеру забирають зайві включення, що псують йому характеристики. Потім утворений канал заповнюють спеціальним розчином. Навіть під мікроскопом це побачити дуже важко. Але фахівці Гемологічного інституту Америки, проводячи експертизу, визначають це і обов’язково вказують у документі.
Чи є ще у Львові спеціалісти, які професійно можуть провести експертизу каменів?
Так, звичайно, у Львові є люди, які давно займаються дорогоцінним камінням, мають досвід і багато знань. Але немає іншого такого бутика, як «Колекція». Сюди приходять не лише за виробом з каменем, а за якісною брендовою прикрасою. У «Колекції» є те, чого немає в інших: ідеальне поєднання високого рівня нашого бутика, наших прикрас і моїх знань як фахівця ювелірної справи.
Що ви можете порекомендувати читачам, які планують придбати дорогоцінне каміння?
Як бачите – це справа непроста: придбати діамант, що не лише красиво виглядатиме, а й буде справжньою інвестицією. Розібратися тут самостійно майже неможливо. Тому я рекомендую звертатися до спеціаліста, який зможе підтвердити характеристики каменю та їх відповідність характеристикам, зазначеним в сертифікаті.
І головним тут є – питання довіри. Довіри до бутика, в якому ти купуєш, і до людини, яка у ньому є спеціалістом. Купуйте дорогоцінне каміння лише в тих людей, у яких впевнені та завжди зможете звернутися до них з будь-яким запитанням щодо придбаних діамантів. Лише з їхньою професійною підтримкою створюйте свої особливі колекції.
Зоряна Крачковська