Намагання перебудувати світ навколо – це очікування змін від власного зображення у дзеркалі. Експерт з персональної ефективності, організаційний коуч, підприємець, бізнес-тренер та засновник тренінгової компанії Ovitta знає, як корегувати свою модель світу так, аби йти вперед швидко та без зайвого багажу зі страхів і упереджень-паразитів.
Миколо, аналізуючи Ваші соціальні мережі, я помітила, що Ви любите ділитися мотиваційними цитатами. Одна з улюблених: «Мандрівки світом змінюють людину, а мандрівка всередину себе – змінює світ». Розшифруйте її, будь ласка.
Схожих висловів є три – і всі вони неймовірним чином перегукуються між собою. Ця цитата належить художнику Юрію Атому. Ще одну приписують Будді: «Наше життя – це не подія, а ставлення до подій». Автор третьої – один із китайських мудреців: «Не намагайтеся навести лад у світі – наведіть лад у собі».
Нам лиш здається, що ми бачимо реальність такою, якою вона є. Насправді сприймаємо її крізь призму власних уявлень. Мозок людини живе у створеній ним моделі і на будь-що накладає свої установки. Якщо ця модель є адекватною, то отримуємо очікувані результати, якщо ж ні – то не отримаємо їх, навіть коли діємо активно.

Сьогодні ми не можемо зрозуміти світ, надто занурились у гаджети, загрузли у великих ілюзіях. Відповідно, людина, яка має претензії до зовнішнього світу, намагається його змінити. Але це те ж, що змінювати своє зображення у дзеркалі. Ключове слово тут – мислення. Тільки корекція мислення може привести до наповнення моделі світу, це, зі свого боку, дозволить людині рухатися продуктивно.
Чи погоджуєтесь Ви з тим, що корекція мислення – важка робота? Як почати процес плавно і найменш болісно?
Перш за все, нікого неможливо схилити до цього силою. У кожної людини він відбувається у потрібний час, природа не помиляється. Варто розуміти, що навіть при повному знеболенні, видалення зуба принесе дискомфорт. Так, з одного боку – це біль, але з іншого, – він дає одужання. Допоки немає достатнього рівня страждань, людина не зрушить з місця.
Ви переживатимете біль у будь- якому разі. Питання лише в тому, який це буде біль – перемоги чи поразки.
Яким, на Ваш погляд, сьогодні є портрет здорової морально людини? Які уміння слід у собі розвивати?
Нещодавно один дуже відомий підприємець розповів, які уміння повинен мати ефективний працівник. Це – креативне мислення, вміння бути структурним та швидкість у виконанні завдань.

Раніше ці три типи мислення працювали почергово. У цифрову добу роботизація витісняє людину. Для перемоги нам треба працювати над своїми ключовими навичками: вмінням комунікувати, створювати якісні стосунки, бути корисним для інших людей. Слід швидко та якісно працювати над розвитком своїх soft skills. Це все комунікації – нас навчили говорити, але не навчили домовлятися.
Чи для цього Ви створили тренінгову компанію Ovitta? Аби допомогти людям розвивати у собі soft skills?
Ні, це, швидше, побічна ціль. Перш за все, людині треба освоїти техніку розототожнення себе із власним розумом, уявленнями, цінностями, зі своїм «Я».Як я вже згадував, у нас багато ілюзій, не поєднаних з реальністю. Головна задача тренінгу – допомогти людині дистанціюватися від цього.
Наведу простий приклад: перед вами є комп’ютер із певною операційною системою. Вона розташована всередині, ви не бачите її роботи. Проте є ще програмне забезпечення, саме воно дозволяє взаємодіяти з машиною і отримувати потрібні результати.
З якими запитами найчастіше приходять до Вас на тренінги, наскільки люди готові поглинати нову інформацію?
Не приходить той, хто не готовий вчитися. Якщо немає чітко сформованого запиту, то з чим працювати? На відкритому ринку до нас звертаються люди, що відчувають певний дискомфорт при досягненні своїх цілей. Їм бракує тільки легкого поштовху, що фокусує на результат.
На корпоративному ринку все простіше. Там є лідери, їм треба вести за собою людей, у них здорові амбіції. Усе більше керівників розуміє, що свою команду необхідно підтримувати. Слід відшукати здорові способи, яким чином цього можна досягнути.

Темою бізнес-сніданку від журналу «Егоїст» стала мотивація працівників та створення ефективної команди. Якими є три основні умови здорової атмосфери у компанії?
Люди мають відчувати взаємодію трьох складових. Перше – автономність, стан усвідомлення свого місця в компанії. Друге – чітка ціль, до якої людина має тягнутися в межах свого професійного життя. Третє – працівник повинен відчувати підтримку в колі однодумців. Якщо все збігається – людина потрапляє у поле щастя.
Миколо, Ви працюєте на результат і бачите перед собою яскраву картину майбутнього. Що стало поштовхом для початку роботи над глибоким пізнанням себе?
Мені здається, що не було жодного поштовху. Ми народжуємося зі своїми індивідуальними особливостями і не можемо щось спеціально спровокувати. Просто на все є свій час – хтось знаходить власний шлях швидше, хтось пізніше. Є люди з шилом. От я з таких.
Думка про заснування організації, що могла б масштабувати мою діяльність, з’явилася 12 років тому. Тоді гадав, що впораюсь за два-три роки, однак лиш зараз доробляємо усі наші проекти. Сьогодні це вже не одна організація Ovitta, це група компаній. За плечима 20 років досвіду.
Приймати рішення – основний страх людини, бо передбачає відповідальності. Чому нам так важко наважитись?
Наші рішення завжди побудовані на минулому досвіді. Я б не сказав, що проблема у прийнятті рішень, ми приймаємо їх 70 тисяч разів на день. Складність полягає у виборі. Страх – нормальна реакція, коли робите щось вперше. Проте, знову ж таки, страх – недостатній рівень підготовки.
У житті ми можемо сподіватися лише на власні сили. Свідомість є нашим інструментом, який треба налаштувати на правильну роботу. З розумінням власних цілей, потреб та можливостей необхідно впевнено крокувати вперед.