Про рівень сучасної пластичної хірургії в Україні та найпопулярніші операції, про те, хто, як і чому готовий вдосконалювати себе за допомогою хірургічного способу, а ще – про методи відновлення волосся та «операції-табу» нам розповів заслужений лікар України Ростислав Валіхновський.
Ростислав – кандидат медичних наук, віце-президент Всеукраїнської асоціації пластичних реконструктивних естетичних хірургів, директор і засновник Інституту хірургії Valikhnovski Surgery Institute.

Ростиславе, Ви даруєте людям нове життя, звільняєте від комплексів, через які вони не можуть відчувати себе впевнено та щасливо. За Вашими плечима понад 7000 успішних операцій. Розкажіть, з чого розпочинався Ваш шлях?
Усе почалось із батьківської школи. Мій батько Любомир Валіхновський теж був відомим хірургом, заслуженим лікарем України. Він провів надзвичайно багато важких хірургічних втручань. Увесь свій досвід батько передав мені. Потім я навчався у Тернопільському медичному університеті ім. І. Я. Горбачевського, отримав диплом з відзнакою. В операційну ходив протягом усіх курсів, а з другого – на нічні чергування. Це все і дало мені велику практику. Пізніше закінчив інтернатуру по загальній хірургії в Інституті Шалімова. Молодий і активний, я розумів, що потрібно вчитись більше, якісніше, потрібно здобувати досвід. Тоді поїхав на стажування в Канаду – це був зовсім інший рівень, інші люди та просто інший підхід до медицини. Медицина – це покликання. Однак якість допомоги, яку можеш надати людям, залежить від організації робочого простору та підходу до пацієнтів. Після стажування я повернувся до України і створив тут свій медичний центр «Клініка Доктора Валіхновського».
Яким є рівень пластичної хірургії в Україні, якщо порівнювати з іншими країнами світу?
Ми нічим не відрізняємось від американських, швейцарських, німецьких чи британських клінік – маю на увазі приватний сегмент. У мене є дуже багато поважних колег, які оперують зі світовою майстерністю. Більшість із них постійно навчаються за кордоном та відвідують конгреси світового рівня. Безумовно, коли їдеш на такий конгрес, то порівнюєш свою роботу з роботою колег.
Зараз до клінік звертається велика кількість чоловіків. Які пластичні операції є найпопулярнішими серед них? Хто, як і чому готовий вдосконалювати себе за допомогою хірургічного способу?
Так, чоловіки часто до нас приходять – серед усіх відсотків двадцять. Як правило – із травмами носа, рубцевими ділянками на різних частинах тіла, облисінням та ожирінням. Окрім того, багато чоловіків мають проблеми із зайвою шкірою – результат стрімкого схуднення. Ще одна причина – варикозне розширення вен, що вже потребує оперативного втручання.
Одна із найпоширеніших проблем – випадіння волосся. Сучасна медицина успішно це вирішує. Розкажіть, які є методи лікування та відновлення волосся?
У сучасному світі рівень різних екологічних забруднень високий, через це чоловіки страждають від субклінічних захворювань. Вони теж частково впливають на випадіння волосся. Тому потрібно дотримуватися здорового способу життя та уникати шкідливих звичок. Особливо важливо це для тих чоловіків, які схильні до андрогензалежної алопеції. Вони мають сконцентрований ген, який кодує цю алопецію і зазвичай передається спадково. Що більша експресія гену, то більший ступінь прояву облисіння. Є методи, які частково зупиняють втрату волосся. Однак при явному облисінні, коли вже косметологічні засоби не допомагають, доводиться робити пересадку волосся за допомогою складного хірургічного способу.
Губи Анжеліни Джолі не дають спокою багатьом жінкам. Сьогодні корекція форм губ перестала бути привілеєм і для багатьох стала звичною процедурою, як, наприклад, фарбування волосся. Як Ви до цього ставитеся?
Це мода, що має погані наслідки для організму і шкодить йому. Будь-який гель може емігрувати в організмі. Серед моїх знайомих багато тих, які комплексують через це і хочуть видалити гель або зменшити концентрацію гіалуронової кислоти. І ці процедури достатньо складні я не завжди за це берусь.
Гарний та пишний бюст – мрія всіх жінок. І часто вони наважуються збільшити форми. На Вашу думку, коли дійсно є необхідність змінити форму молочних залоз та чи це безпечно для організму? Чи кажете Ви пацієнткам «ні» у таких ситуаціях?
Як правило, погоджуємось провести хірургічне втручання тоді, коли є психоемоційний комплекс. До прикладу, коли молочна залоза має майже нульовий розмір або потрібно відновити її після раку. У всіх інших ситуаціях ми часто відмовляємо. Є дівчата, які просто хочуть десятий розмір грудей при талії у 120 сантиметрів, – це вже хвороба. Таких ми скеровуємо до психолога.
Також не візьмуся оперувати людину, якщо у неї немає для цього клінічних показань. Оперуватиму лише тоді, якщо є вроджені або набуті дефекти тіла. Наприклад, відсутність волосяного покриву голови, вушних раковин чи носа, наявність двох носів (так звана фронтоназальна дисплазія), розщеплення піднебіння («вовча паща»), роздвоєння верхньої губи («заяча губа»), зрощення міжпальцевих проміжків, усі види вроджених пухлин і багато-багато іншого. Це все можна виправити.
Завдяки своїй участі у медіа-проектах Ви допомогли чималій кількості соціально незахищених пацієнтів та дали їм шанс повернутися до життя. Розкажіть про це.
Завдяки телебаченню та іншим засобам масової інформації мільйони людей не тільки в Україні, а й в усьому світі дізналися про можливості та потенціал української хірургії. Ми – єдині в Україні, хто оперує в прямих ефірах.
Так десятки українців перемогли свої комплекси, а більшості з них зробили успішні операції. Тепер вони живуть у гармонії із собою і власною зовнішністю.
Ви одружений та виховуєте доньку. Чи вдається знаходити час для сім`ї і як зазвичай його проводите?
Усі свої вечори та відпустки я проводжу з сім`єю. Ми часто подорожуємо, бо завдяки мандрам стаєш молодшим, розумнішим, відчуваєш свіжість та смак кожної секунди.
І що б Ви побажали нашим читачам на завершення?
Нічого не боятися, бути собою та не зраджувати своїм мріям. Подорожувати, розвиватись, наповнювати свій духовний світ та завжди вчитись жити тим, що маємо тепер.
Марія Вінчура та Ірина Добровольська